Howard Katalint, VIII. Henrik hűtlen feleségét szexuális zaklatás érhette gyermekkorában
2017. január 19. 12:58
VIII. Henrik angol király ötödik feleségét, Howard Katalint (Katherine Howard), akit Boleyn Annához hasonlóan kivégeztetett az uralkodó, leginkább hűtlenségéről ismeri az utókor, amely mindezidáig kevés energiát fektetett abba, hogy megismerje a tizenéves királyné teljes történetét. Kezdve a 11 éves korában kezdődő szexuális zaklatásokkal, amelyek során egy kulcsra zárt sötét szobában a zenetanár férkőzött igen közel a bájos teremtéshez, egészen addig a pontig, amikor a királyt megcsalta egy férfival, aki korántsem biztos, hogy nem zsarolta őt.
Korábban
Pletykák és szeretők
„Meghasad a szívem, ha nem lehetek az Ön társaságában” – írta Howard Katalin angol királyné, VIII. Henrik felesége egyik levelében, amelynek sorait ezekkel a szavakkal zárta: „amíg élek, az Öné vagyok”. A szép szerelmes levéllel csak egy gond volt, Katalin nem férjének, hanem szeretőjének, Thomas Culpeppernek írta.
Howard Katalin VIII. Henrik angol király ötödik felesége volt; unokatestvéréhez, Boleyn Annához hasonló sors jutott neki is: 20 éves sem volt, amikor a király vérpadra küldte. A vád felségárulás volt, az egyik bizonyíték pedig az előbb idézett levél. A brit történészek zöme egyetértett abban, hogy a fiatal, gyönyörű királyné elég ledér volt, mindemellett kissé „üresfejű” is. Ám korántsem biztos, hogy ez az állítás helytálló.
Katalin születési idejét pontosan nem ismerjük, valamikor 1521 és 1524 között (a legtöbb szakértő 1523-as dátumot preferálja) látta meg a napvilágot a mai London Lambeth nevű kerületében Lord Edmund Howard negyedik gyermekeként. 1540-ben került a király udvarhölgyei köré. VIII. Henrik ekkoriban éppen negyedik feleségét, Anna klevei hercegnőt „fogyasztotta”. A „flandriai kanca” – ahogyan az uralkodó menyasszonyát hívta – azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ugyanis állítólag undorodott a királytól, ráadásul még a róla készült festményre sem hasonlított, amely alapján ki lett választva a következő királynénak. A házasság hivatalosan fél évig sem tartott, ám a feleség ezúttal nem került vérpadra, sőt még egy gazdag birtokkal is megajándékozta őt Henrik. (A miniszterét, Thomas Cromwellt azonban kivégeztette a király, hiszen ő mutatta meg neki az asszony cseppet sem hiteles portréját.)
Még a házasság érvénytelenítése előtt figyelt fel a 49 éves Henrik a gyönyörű udvarhölgyre, a körülbelül 17 esztendős, valóban igen bájos Howard Katalinra, akibe azonnal beleszeretett, és még azon a nyáron az oltár elé vezette. Már korábban is számos pletyka látott napvilágot Anglia újdonsült királynéjának állítólagos erkölcstelenségéről, aminek leginkább az a tény adott tápot, hogy nem kevés fiatal férfivel vette körbe magát. Az is igen árulkodó volt, hogy Francis Derehamet alkalmazta személyi titkáraként, aki korábban köztudomásúlag a szeretője volt. Továbbá egyre többen kezdték rebesgetni, hogy titkos viszonyt folytat Thomas Culpepperrel. A királyt már a canterburyi érsek is figyelmeztette felesége kicsapongó életvitelére, ám Henrik csak akkor hitte el, amikor kézzel fogható bizonyítékokat szerzett felesége hűtlenségéről.
Katalin sorsa 1541. november 2-án, halottak napján pecsételődött meg, amikor Henrik éppen a kápolnájában tartózkodott, és egy levelet kapott Thomas Cranmer érsektől. Bár elegánsabb lett volna személyesen átadni ezt a kényes üzenetet, ám senki nem mert ilyen hírrel a szerelmes király elé állni. Ekkor már 15 hónapja voltak házasok, ám a fiatal lány hasa még mindig nem gömbölyödött, ennek ellenére a király nem gyanakodott, hiszen kamaszos lelkesedéssel szerette őt, ráadásul kezdte belátni, hogy az elhízása, a különböző betegségei (például a cukorbetegség) és az egyre gyakoribb impotenciája nem lendíti előre az ügyet. A király eleinte nem akarta elhinni felesége hűtlenségét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap