Hazaárulásnak tekintették a kommunisták a lengyel-német megbékélést
2015. november 18. 13:13 MTI
Ötven éve indult el a második világháború utáni lengyel-német megbékélés folyamata, amikor a lengyel püspöki kar tagjai 1965. november 18-án a 2. Vatikáni Zsinaton jelen lévő német püspököknek a kölcsönös kiengesztelődésre felhívó levelet nyújtottak át.
Korábban
Ez a levél az első kezdeményezés volt a több mint 2,7 millió lengyel és 2,7-2,9 millió lengyel zsidó áldozattal járó, 1939-1945 közötti hitleri német megszállás okozta sebek begyógyítására, a két nép megbékélésére. A Boleslaw Kominek wroclawi érsek által szerkesztett levelet a lengyel püspöki kar 34 tagja írta alá, köztük Stefan Wyszynski bíboros, akkori lengyel prímás, valamint Karol Wojtyla akkori püspök, a későbbi II. János Pál pápa. A keresztény szeretetre és irgalomra hivatkozó dokumentum az igazság megismerésén alapuló megbékélést szorgalmazta. A dokumentum voltaképpen azoknak a meghívó leveleknek a sorába tartozott, melyeket a lengyel püspökök a zsinat idején a többi nemzeti püspöki karokhoz intéztek a kereszténység lengyelországi felvételének milleniumi ünnepségei alkalmából.
A zsinat utolsó heteiben a német püspököknek is átadott levél különlegessége abban állt, hogy a meghívást egy történelmi áttekintés kontextusába helyezték, melyben a lengyel-német kapcsolatok ezeréves történetét, viszontagságait foglalták össze. A kölcsönös kiengesztelődésre felszólító zárómondat egy részét - "megbocsátunk, és megbocsátást kérünk" - máig szállóigeként idézik. A levélben megfogalmazott egyik legfontosabb téma Lengyelország nyugati határának kérdése volt, melyet az 1945-ös jaltai és potsdami egyezményekben rögzítettek. A lengyel-német határt az akkori Német Szövetségi Köztársaság (NSZK) nem ismerte el. A lengyel püspökök hangsúlyozták: a háború utáni átrendeződés során a keleti területeitől megfosztott, a nyugati határát pedig az Odera és a Neisse (lengyelül Nysa) folyókig kitoló Lengyelország "a háborús népirtásból nem győztesként, hanem végletekig kimerült államként került ki", az eredetileg részben németlakta nyugati területek ügye számára "létkérdés, nem pedig a nagyobb élettér kérdése".
A német püspökök még a zsinat befejezése előtt válaszoltak a dokumentumra. Elfogadták a meghívást, Lengyelország nyugati határát illetően azonban nem nyilatkoztak. Az akkori lengyel kommunista hatalom éles bírálattal illette a lengyel egyházi vezetők kezdeményezését, hazaárulásnak minősítve a dokumentumot, önkényes, jogtalanul folytatott külpolitikával vádolva a püspököket. A kommunista rezsim hatalmas médiakampányt indított, propagandisztikus ellengyűléseket szervezett, titkosszolgálati módszerekkel Wyszynski és Wojtyla összeveszítésére törekedett. A mai lengyel történészek az ellenkampány okát - a kommunista rendszer egyházellenességén kívül - mindenekelőtt abban látják, hogy a püspökök a német félhez fordulva megszegték a kommunista hatalom azon alapelvét, amely szerint Lengyelország nyugati határának egyetlen szavatolója a Szovjetunió volt.
A dokumentum a kommunista hatalom lépései ellenére is elindította a lengyel-német megbékélés folyamatát. Ennek következő mérföldköve az 1989-es rendszerváltás idején Helmut Kohl akkori német kancellár és Tadeusz Mazowiecki, az első nem kommunista lengyel miniszterelnök történelmi találkozója lett a dél-lengyelországi Kryzowában. Ennek alkalmából 1989. november 12-én a lengyel-német kiengesztelődésért bemutatott szentmisén Kohl és Mazowiecki a béke jelével köszöntötték egymást. A lengyel és a német püspökök közös engesztelő miséinek hagyománya azóta is folytatódik. Az 50. évforduló alkalmából is közös misét mutatnak be vasárnap a lengyel nemzeti kegyhelyen, a dél-lengyelországi Czestochowában a lengyel és a német püspöki karok vezetői, és nyilatkozatot írnak alá a két nemzet közötti kapcsolatok jövőjéről.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
klímakutatás
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Koncepciós per keretében, teljesen irreális vádak alapján ítélték el Mindszenty Józsefet tegnap
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye tegnap
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak tegnap
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban tegnap
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin 2024.12.25.
- 10 tény a Mona Lisáról 2024.12.25.
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása 2024.12.25.
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció 2024.12.25.