Három kategóriában díjazták a Magyaroszág 365 fotópályázat alkotóit
2024. december 3. 13:20 MTI
Az idei Magyarország 365 fotópályázatra hat kategóriában – természet, táj, építészet, kultúra, sport, életképek – lehetett pályázni egyedi képekkel vagy sorozatokkal.
A kiállítás december 8-ig látható a Városligetben (Kép forrása:A kiállítás december 8-ig látható a Városligetben (Kép forrása: Facebook / Magyarország 365) )
Korábban
A szakmai zsűri minden kategóriában három díjat osztott ki, és átadták a zsűri különdíját. Az első helyezettek és a különdíjas nettó 2 millió forintos, a második helyezettek 1 millió forintos, a harmadik helyezettek 500 ezer forintos díjazásban részesültek.
Baki Péter, a Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója a hétfő esti díjátadón elmondta: a 2019-ben útjára indított fotópályázat célja, hogy az alkotók lencséjén keresztül, egyedi látásmóddal bemutassák Magyarország büszkeségeit, és a magas színvonalú alkotásokon keresztül tovább fejlődjön a magyar vizuális kultúra.
Az idei megmérettetésen műkedvelő fotográfusok ugyanúgy indultak, mint professzionális alkotók, a pályázatra 43 ezer alkotás érkezett.
„Sikerült a fotó által bevonni honfitársainkat az alkotás folyamatába, ami már önmagában véve is teremtő erővel bír, függetlenül a díjaktól, a kiállítási lehetőségtől” – hangsúlyozta Baki Péter.
Az igazgató szerint a pályázat résztvevőinek – akik között megtalálható gimnazista, háziorvos vagy építész- művei összességében megteremtik azt az alapot, amely a hazai kortárs fotóművészetet alátámasztja. Ebben az évben a pályázat létrehozói már fotóalbum formájában is kiadták a beérkezett pályaművek válogatott összegzését, amely fontos kordokumentummá fog válni pár évtized múlva – hívta fel a figyelmet.
Díjátadó a Millenárison (Kép forrása: Facebook / Magyarország 365)
Kaiser Ottó, Balogh Rudolf-díjas fotográfus, a pályázat zsűrielnöke elmondta: a pályázat történetében az idei a "legingergazdagabb, legszínesebb, legváltozatosabb" anyag, amely teljességében mutatja be Magyarországot. Kaiser Ottó az idei évet sűrűnek és sikeresnek nevezte: megjelent Magyarország Fotóalbuma és a Magyarország – az útikönyv című kiadvány, két kiállítást rendeztek a Városligetben, egész évben járták az országot egy ötven darab fotóból álló kamaratárlattal, valamint megkezdte működését a Magyarország 365 online galéria, ahol több száz képet lehet megtekinteni és megvásárolni.
Kaiser Ottó szerint a Magyarország 365 bizonyította, hogy helye és szerepe van a magyar fotográfiában. Hozzátette, hogy pályázatnak az indulása óta a jelszava a hazaszeretet. A pályázók egész évben fényképezik Magyarország természeti kincseit, történelmi épületeit, életképeit és így áll össze az a kép, amit szeretnénk felmutatni minden évben – mondta.
Az idei zsűri tagjai voltak Haris László fotóművész, kiváló művész, a Magyar Művészeti Akadémia elnökségi tagja; Szalontai Ábel Balogh Rudolf-díjas fotográfus, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára; Csörögi Dóra természet-, és táncfotográfus, Potyó Imre környezetkutató, a 2020-as pályázat díjazottja, az év természetfotósa és a magyar természetfotó nagydíjasa; Kurucz Árpád sokszorosan díjazott és elismert fotográfus, a 2010-es Picture of the Year fődíjasa, valamint Rizsavi Tamás fotográfus, a 2021-es pályázat közönségdíjasa.
Természet kategóriában első helyezést ért el Daróczi Csaba Nyuszt a rengetegben című képével, második lett Makovics Kornél Át a sötét oldalra, míg harmadik helyen Radisics Milán végzett A mókus ugrik az istállóban című fotográfiájával.
A táj kategória győztese lett Somogyi Csaba Balatonfenyvesi viharvadászat című fotójával, második Szirányi István lett Dunai hajós című fotójával, harmadik pedig Ángyán Krisztián Megyeri híd – másképp című képével.
Az építészet kategóriában első helyén végzett Csudai Sándor Szabadság-szobor című felvételével, második lett Pfundt Tamás Pirulamis, harmadik pedig Kiskarándi Nánásy Ilona Irányok című képe.
Kultúra kategóriában első helyezett lett Török Máté Gryllus Vilmos című képével, második helyen Hullan Zsuzsa végzett Fények és árnyékok a színpadon című felvételével, míg harmadik lett Andrea Paolini Merlo Beauty of Diversity című fotográfiája.
A sport kategória győztese Balogh Dávid Víz és Ritmus sorozata, második Oládi Péter Szétadtuk a shotgunt! című sorozata, míg a harmadik helyen végzett Jani Martin Gól! című felvétele.
Életképek kategóriában Horváth Csaba Tamás lett az első Tűztáncosok című képével, második Simon Győző Hévíz ősszel, míg harmadik helyen végzett Holczer Tibor Indulásra várva című fotója. A zsűri különdíját Czimbal Gyula érdemelte ki Kortárs képzőművészeink című sorozatával.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Felgyújtották az Eureka Hotelt a lázadó bányászok tegnap
- 10 kivégzés, ami nagyon félresikerült tegnap
- Csupán néhány dollárral a zsebében érkezett meg az Egyesült Államokba Galamb József tegnap
- Sport és diplomácia: Fülöp herceg látogatása Magyarországon tegnap
- SZAVAZZ A LIGETBUDAPEST.HU-RA AZ „ÉV HONLAPJA" PÁLYÁZATON! tegnap
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti tegnap
- Több ezer ember vesztét okozta a londoni szmogfelhő tegnap
- A karhatalmi egyenruhásokat is megbénította az 1956-os budapesti nőtüntetés résztvevőinek bátorsága tegnap