Feltárhatják a homoszexualitása miatt kivégzett drámaíró sírját
2014. november 19. 12:58
A hatóságok Spanyolország történetének egyik legnagyobb rejtélyét oldhatják meg azzal, ha sikerül azonosítani és feltárni az 1936 augusztusában baloldali meggyőződése és homoszexualitása miatt kivégzett világhírű drámaíró, Federico García Lorca végső nyughelyét.
Korábban
Federico García Lorca (1898-1936) a legnagyobb spanyol drámaírók egyike volt. A 38 esztendős Lorcával 1936-ban, a spanyol polgárháború kezdetén végeztek a fasiszta Francisco Franco tábornok katonái Granada közelében, Alfacarnál. Az andalúziai hatóságok először 2009 szeptemberében fogtak neki egy feltételezett tömegsír feltárásának az egyik kivégzett áldozat, Dioscoro Galindo hozzátartozóinak kérésére, de emberi maradványokat akkor nem találtak.
Az elkövetkező tíz napban spanyol régészek egy 300 négyzetméteres területet fésülnek át a dél-spanyolországi Granada városát körülvevő hegyekben, mivel a feltételezések szerint itt földelhették el társaival együtt a Bernarda Alba háza és a Vérnász szerzőjét. Az esélyeket ezúttal növeli, hogy a földradar legutóbb egy lehetséges tömegsír körvonalait azonosította.
A drámaíró utolsó 13 óráját 2011-es könyvében rekonstruáló Miguel Caballero spanyol történész szerint Garcia Lorcát francoisták baloldali meggyőződése és homoszexualitása miatt ölték meg, de talán közrejátszott ebben a Cordoba nagy családjai közötti ellenségeskedés is. Caballero szerint a költőt Granadában tartóztatták le 1936. augusztus 16-án, és másnap azoknak a katonai erőknek az utasítására végezték ki, amelyek Franco tábornok vezetésével fellázadtak a demokratikus köztársasági kormány ellen.
Granadából a költőt először a közeli Viznar községbe, egy fogoly- és kínzótáborrá átalakított iskolába vitték. Caballero szerint egy kivégzőosztag másnap hajnalban a Viznar és a vele szomszédos Alfacar falu közötti táborba hurcolta, és ott megölte. Vele együtt három másik "ellenséget" is agyonlőttek, és holttestüket ugyanabba a közös sírba hajították: egyikük Galindo Dioscuro köztársasági érzelmű tanárember volt, a másik kettő pedig magát anarchistának valló torreádor, Francisco Galadi és Juan Arcolla.
Caballero vizsgálata korábban megjelölt egy újabb helyet is, ahová feltételezése szerint a költőt temették. A korábban gyanított helyszínen, Alfacar közelében 2008 során végzett ásatás során nem bukkantak emberi maradványokra. A történész szerint García Lorcát a kivégzés helyén, Fuente Grandesben, a Viznart Alfacarral összekötő út mellett hantolták el.
A 15 ezer eurót felemésztő projektnek nem csak az a célja, hogy megtalálják Lorcát, hangsúlyozza Juan Francisco Arenas, az andalúziai autonóm kormány egyik tisztviselője. "Ismeretes, hogy összesen 3500 embert temettek el valahol a közelben. Nemcsak egy embert keresünk, mindenkit azonosítani akarunk" - mondta el Arenas. És mivel Lorca a francoista milíciák egyik leghíresebb áldozata, a feltárásokkal kapcsolatos várakozások is sokkal nagyobbak az ilyenkor szokásosnál. " Lorcát megtalálni olyan, mintha tűt keresnénk a szénakazalban" - fogalmazott a politikus.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20