Évtizedek óta zajlik Komáromban a római katonai és polgárváros feltárása
2024. augusztus 30. 14:20
Számadó Emese régész, történész, múzeumigazgató 34 éve dolgozik a Komáromi Klapka György Múzeumban. Több mint harminc éve kutatja Brigetio, a római katonai és polgárváros két évezredes maradványait. Jókai Mór nyomán motorozta körbe Erdélyt, és kedvenc múzeumi tárgya egy harmadik évszázadban készült mennyezeti tégla Ovidius portréjával. A Kultúra.hu cikke.
Installáció a komáromi Klapka György Múzeum új kiállítóhelyén, a Brigetio Öröksége Látogatóközpontban az avatás napján, 2023. április 27-én. Fotó: Kovács Attila / MTI
Korábban
„A város önkormányzata 1992 óta folyamatosan támogat minket, ami azt jelenti, hogy mi vagyunk az ország legrégebbi és önkormányzat által támogatott tervásatása” – foglalja össze a helyzetet a múzeumigazgató.
A fentiekből kiderül, hogy megmentették a Vásárteret a beépítéstől, mert valóban olyan építészeti örökséget rejt az a terület, amelyet érdemes megtartani.
A Vásártérről ásták elő többek között azokat a falfestményrészleteket is, amelyek nemzetközi hírnevet adtak a múzeumnak, a városnak, az ásatásnak. Ezek a tárgyak jártak már Franciaországban, Olaszországban, Németországban, Szlovákiában, Csehországban is.
A leletek utazgatásainak azonban vége, hiszen állandó helyet kaptak a tavaly megnyílt Brigetio Öröksége Látogatóközpontban. A régész elárulja, hogy rengeteg falfestményük van ezeken kívül is, amelyeken jelenleg is dolgoznak a restaurátor kollégák, Harsányi Eszter és Kurovszky Zsófia.
„Ezek a falfestmények túlnyomórészt a második század végére, a harmadik század eleji időszakra jellemzőek” – avat be a részletekbe a szakember. Az ott élők gazdagon díszítették a lakóépületeiket az egykori polgárváros vagy a katonaváros területén is.
Az utóbbi helyen egy fürdőt találtak. A polgárváros lakóházait, a helyiségeket és a belső udvarokat is rendkívül gazdagon díszítették.
A mitológiai alakok és lakomajelenetek nemcsak az oldalfalakon, de a mennyezeten is megjelentek. A villákat padlófűtéssel is ellátták, mivel Brigetio már viszonylag északi provinciának számított.
A szakember arról is beszélt, hogy az egykori Brigetio igen nagy területe nincs beépítve és megásva. 2017 óta a legiotáborban dolgoznak, amelynek az északi, Duna melletti része néhány éve önkormányzati tulajdonban van.
Vig György teljes cikke a Kultúra.hu oldalán olvasható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- Egy magyar vállalkozó szárnyai alatt kezdte karrierjét Ferdinand Porsche
- Villámháborúval vette kezdetét a második világégés
- Lengyel szabotőröknek álcázva robbantották ki a világháborút német katonák
- Korántsem biztos, hogy véget ért volna a háború a Valkűr sikerével
- Hitler legrégebbi harcostársa volt a hosszú kések éjszakájának fő célpontja
- Kegyvesztése után az amerikaiaknál lelt menedékre Hitler közeli barátja
- Szinte egyáltalán nem ismerte az édesanyját a fiatal Marie Antoinette 09:50
- Harc nélkül szerezte meg New Yorkot a hollandoktól Anglia 09:05
- Egy kagylóra hasonlított a függetlenségi háború alatt épített első harci tengeralattjáró tegnap
- Több mint fél ezer rendházat számolt fel a Rákosi-rendszer tegnap
- Mindhiába harcolt Napóleon a fogcsikorgató orosz fagyban tegnap
- Taktikai hibát követhettek el a németek az angliai csata során tegnap
- Kétszer is trónra lépett I. Mihály, Románia utolsó királya 2024.09.06.
- Nem lelte meg a boldogságot második házasságában Szendrey Júlia 2024.09.06.