2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Épített fény címmel nyílt kiállítás Lucien Hervé munkáiból a zürichi Le Corbusier-pavilonban

2024. május 6. 12:10 MTI

A kiállításon az Elkán László néven, Hódmezővásárhelyen született fotográfus életművéből már ismert és korábban be nem mutatott fényképek láthatók.

Hervé
Lucien Hervé (jobbra) és Le Corbuiser

Lucien Hervé magyar származású francia fotográfus fényképeiből nyílt kiállítás Zürichben pénteken; a Le Corbusier (1887-1965) által tervezett műemlékpavilonban látható fotók a svájci születésű francia építész munkásságát mutatják be párhuzamba állítva más építészek munkáival.

A kiállításon az Elkán László néven, Hódmezővásárhelyen született fotográfus életművéből már ismert és korábban be nem mutatott fényképek láthatók. A képválogatás eredeti dokumentumok alapján Hervé korábbi, saját tervezésű kiállításait is felidézi.

Lucien Hervé fotói Le Corbusier munkáit különböző kultúrák és koraszok épületeivel, illetve huszadik századi építészek, köztük Ludwig Mies van der Rohe, W. M. Förderer, Jean Prouvé, Oscar Niemeyer, vagy Jean Nouvel alkotásaival állítják párhuzamba.

Gebauer Imola művészettörténész, a kiállítás kurátora az MTI-nek elmondta, hogy Lucien Hervé 1949 végén találkozott először az építésszel. A fotográfusban és Le Corbusier-ben azonos érdeklődés mutatkozott a népi és az ókori építészet, valamint a természet iránt.

Az építész, aki számára a magyar származású fotós minimalista látásmódja új dimenziót nyitott építészetének ábrázolásában, azt mondta Hervének: „önnek építész lelke van”, és felkérte, legyen a hivatalos fotográfusa.

Később más építészek, akik nagyra értékelték a fotográfus szigorú geometriai formák és éles fény-árnyék-jellemezte fekete-fehér kompozícióit, szintén felkérték Hervét épülőfélben lévő, vagy kész épületeik fotózására – tájékoztatott a művészettörténész. Hozzátette: egyedülálló, hogy Lucien Hervé fotóit egy Le Corbusier által tervezett épület fogadja be.

Az Épített fény című kiállítás május harmadikától november 25-ig látogatható.

A Le Corbusier pavilon 1967-es megnyitása óta kiállítási helyszínként működik. A Zürichi-tó partján álló, mintegy 650 négyzetméter alapterületű, négyszintes műemléképület az építész utolsó alkotása és az egyetlen, amely fémből és fából épült.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Hervé Legfelsőbb Bíróság c. fotója

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár