Egyszerű földműves fiának született, I. Erzsébet kedvenc admirálisává vált Francis Drake
2021. május 7. 08:34 Múlt-kor
Korábban
El Draque, a lovagkalóz
Drake innentől bekapcsolódhatott a politikai életbe is, 1581-től Plymouth polgármestere lett, majd ugyanettől az évtől kezdve a parlament tagja. Önkényesen viselni kezdte egy másik Drake család címerét, mondván, hogy távoli rokonságban állnak, de a családfő tiltakozott a királyi udvarnál, így Erzsébet saját címert adományozott Francis Drake-nek.
1585-ben kitört a háború Anglia és Spanyolország között, Drake pedig ismét azt csinálhatta, amihez a legjobban értett, és ezúttal már nem kellett titkolnia a korona támogatását. A 7 nagyobb és 22 kisebb hajóból álló flotta a Zöld-foki szigeteken lévő Santiagót rabolta ki és gyújtotta fel, majd az Atlanti-óceán túlpartján Santo Domingo és Cartagena következett. Előbbiből 25, utóbbiból 110 ezer dukát zsákmányt sajtolt ki, 1586 májusában pedig hazatért Angliába.
Miután hírül vették, hogy II. Fülöp spanyol király Győzhetetlen Armadája Anglia ellen készülődik, Drake megelőző csapást mért rájuk, amelyet csak a király szakállának megperzseléseként emlegetnek. Cádiz kikötőjében megsemmisített több spanyol hajót, majd végigrabolta a portugál partokat, egy évvel késleltetve ezzel az Armada indulását.
Mikor II. Fülöp flottája végül 1588-ban elérte Anglia partjait, Drake már helyettes admirálisként szolgálta a királynőt. A Rosariót, amely az Armada pénzszállító hajója volt, elfogta. A spanyol flotta végül vereséget szenvedett az angol partok közelében, maradéka kerülőúton volt kénytelen hazajutni, Drake-t pedig ezt követően El Draque-ként, a sárkányként emlegették a spanyolok.
Halál a tengeren
Drake következő évei már nem a sikerekről szóltak. A királynőtől azt a feladatot kapta 1589-ben, hogy támogassa a spanyolok ellen lázadó portugálokat, és foglalja el az Azori-szigeteket, ha lehetséges. La Coruña kikötőjében azonban túl sok embert veszített.
1595-ben egy katasztrofális hadjáratot vezetett John Hawkins-szal közösen Dél-Amerika spanyolok uralta vizeire. Útban Puerto Rico felé megpróbálták kifosztani Las Palmast a Kanári-szigeteken, de nem jártak sikerrel.
Sikertelen volt San Juan ostroma is, a flottájuknak csaknem a harmadát elveszítették. A hajókon betegség ütötte fel a fejét. Előbb Hawkins hunyt el, majd nem sokkal később Francis Drake is meghalt, vérhasban. A holttestét ólomkoporsóban a tengerben temették el, a halála előtti kérésének megfelelően teljes harci felszerelésben.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2012
- Öveges professzor, mindenki fizikatanára
- Tabutörő stációk: Szexuális forradalom – szexuális ellenforradalom
- A japán-amerikaiak internálása a második világháborúban
- Vietnam öröksége - Irak árnyéka
- Szex, szerelem, testiség a szocializmusban
- Balatonederics: A fekete kastély kísérteties históriája
- Variációk Fidel Castro likvidálására
- Kossuth „búcsúja” prózában és versben
- Megmentésre váró hungarikumok
- Ellenszélben egyezett ki a nemzet javára Deák Ferenc 14:50
- Bár ideiglenesen meghátrált, Canossa nem jelentette IV. Henrik vereségét az invesztitúraharcban 10:10
- Don-kanyar 80: fejezetek egy szemtanú naplójából XVII. 09:25
- Százezrek vesztek oda felfoghatatlan kínok között Leningrád 900 napos ostromában tegnap
- Göröngyös úton a csillagokig – Az Apollo–1 tragikus tűzvésze tegnap
- Máig tisztázatlan Mozart, a mágikus zseni halálának oka tegnap
- Egy eddig nem ismert Kölcsey-verset is digitalizáltak a Himnusz 200. évfordulója alkalmából tegnap
- Már a neandervölgyi ember is gyűjtött vadásztróféákat tegnap