Egy egész várost horrorfilmbe illő díszletté változtatott a csernobili atomkatasztrófa
2016. április 26. 08:33
Korábban
Eltitkolt tragédia
Eközben az ország legfelső vezetése már a baleset napján kiküldött a helyszínre egy kormánybizottságot, és nem sokkal később létrehoztak egy 30 kilométeres tiltott zónát a létesítmény körül. Azonban pontos és részletes információk hiányában, valamint a pániktól tartva nem tájékoztatták a lakosságot a baleset következtében kialakult valós veszélyekről.
Április 28-án összeült a Szovjetunió legfontosabb döntéshozó szerve, a Politikai Bizottság, ahol a tagok többsége a tömegek tájékoztatása mellett foglalt állást. Jellemző azonban egyes vezetők cinikus hozzáállására, hogy a 25 éves washingtoni nagyköveti kiküldetéséből nem sokkal azelőtt visszatérő Anatolij Dobrinyin arra hivatkozva érvelt a tájékoztatás szükségessége mellett, hogy „az amerikaiak úgyis bemérik a robbanást és a radioaktív felhő terjedésének tényét”.
A lakosság tájékoztatásával ekkor már nem késlekedhettek tovább, és még aznap este beolvasták az első balesettel kapcsolatos közleményt egy tévéműsorban. A pár másodperces híradás azonban nem informálta az embereket a tényleges veszélyekről. Mihail Gorbacsov, a kommunista párt főtitkára pedig csak május 14-én, 18 nappal a tragikus események után nyilatkozott először a nyilvánosság előtt az katasztrófáról, ám beszédében önkritika gyakorlása helyett főként azokat bírálta, akik Nyugaton a balesettel kapcsán „szovjetellenes kampányba fogtak”.
A vezetés felelőtlenségét jelzi az is, hogy a munka ünnepén, május 1-jén országszerte megtartották a nagy tömegek részvételével zajló szokásos felvonulásokat. Máig nem lehet tudni, mekkora sugárzásnak volt kitéve az ünneplésre kényszerített tömeg, mindenesetre tény, hogy a széljárás ekkorra már megfordult, és több nagyváros, többek között Kijev is erősen szennyezett lehetett.
Szintén jól jellemzi a hatóságok álláspontját, hogy májusban az Egészségügyi Minisztérium javaslatára a megengedett sugárdózis normáját tízszeresére, sőt, bizonyos esetekben ötvenszeresére emelték. A helyzet paradoxona, hogy sokak szerint a katasztrófa után vált végleg nyilvánvalóvá, hogy a rendszer korábbi állapotában nem tartható fenn. Néhány évvel ezelőtt közölt visszaemlékezésében maga Gorbacsov is így foglalt állást: "Talán a csernobili katasztrófa volt a Szovjetunió öt évvel későbbi összeomlásának, de még inkább az általam bevezetett peresztrojka igazi oka. Csernobil történelmi fordulópont". Az elhárítási munkálatokra fordított elképesztően magas összeg tovább rontotta a Szovjetunió prosperálónak egyébként sem nevezhető gazdasági helyzetét, és ezzel közvetve hozzájárult a politikai erjedés folyamatához.
Csernobil lett a glaszoszty, vagyis a nyíltság és átláthatóság politikájának egyik legfőbb katalizátora. Bár a legfelső vezetés politikai okokból kifelé semmiféle önkritikát nem gyakorolt, az egymás közt folyó tárgyalásokon nyíltan megvitatták a tragédia okait, és elismerték, hogy a személyzet mulasztásai mellett az elavult RBMK-típusú reaktorok konstrukciós hibái is hozzájárultak a tragédiához. Ezt azonban a széles közönség előtt csak 1991-ben hozták nyilvánosságra. Ugyan az erőmű vezetőit bebörtönözték, és több minisztercsere is történt, Jefim Szlvavszkij, a reaktorok tervezéséért felelős Középgépgyártási Minisztérium feje a helyén maradhatott.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
17. A náci Németország jellemzői
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- Már 1918-ban lépéseket tett az egyesülés felé Németország és Ausztria
- 12 ezer, Argentínában élt náci nevét tartalmazó listára bukkantak
- Tökéletes ürügy volt a szabadságjogok megszüntetésére a Reichstag felgyújtása
- A háború utolsó napjaiban megpróbálta átvenni Hitlertől a hatalmat Hermann Göring
- Máig nem tudni pontosan, hány roma áldozata lehetett a holokausztnak
- Miért foglalkoztatták az ikrek az embereken kísérletező náci tudósokat?
- Két falu teljes kiirtásával bosszulták meg Reinhard Heydrich halálát a nácik
- Elhunyt a sobibóri haláltábor utolsó túlélőinek egyike
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap