Egy 1965-ös amerikai éjszaka, amikor csak a telihold vezetett haza
2021. november 9. 16:17 Múlt-kor
Korábban
Lakossági reakciók
A becslések szerint az áramkimaradás mintegy 100 millió dollárnyi anyagi kárt okozott, ugyanakkor meglepően kevés visszaélésre került sor. Ellentétben az 1977-es New York-i áramszünet utáni fosztogatási hullámmal, az 1965-ös áramkimaradás idején mindösszesen öt betörést és néhány kisebb rongálást jelentettek New Yorkban. Állítólag – a rendelkezésre álló adatok szerint – ez volt a város történelmének legkevesebb jelentett bűncselekménnyel záruló éjszakája.
Amennyire bizonyítható, mit nem csináltak az emberek a legsötétebb novemberi éjszakájukon, annyira nem tudható biztosan, hogy mit igen. Így például a kilenc hónappal későbbi baby boommal kapcsolatos állítások megalapozatlannak bizonyultak.
Néhány incidensre így is sor került az éjszaka folyamán, például a Walpole Állami Börtönben, ahol a legmagasabb védettségi fokozatú részlegben fogvatartott rabok három órán át tomboltak, betörték az ablakokat, és összetörtek mindent, ami csak a kezükbe került. Az őrök könnygázzal vetettek véget a zavargásnak és másnap a fogvatartottaknak helyre kellett állítani a károkat.
A második világháborút követően az Egyesült Államok a jólét korát élte, az emberek hétköznapjait egyre inkább az új technológiák alkalmazása uralta. Az árammal működő, otthoni és irodai készülékek és berendezések integrálása miatt az energiatermelésben új és hatékonyabb módszereket kellett bevezetni.
Az 1960-as évekre a villamosenergia megfizethetővé vált, és a fogyasztás a háború után évtizedenként megduplázódott. Ez a drámai növekedés egy bonyolult hálózatrendszer tervezésével párosult, amelyben a villamoserőművek több kulcsfontosságú helyen nagyfeszültségű elektromos vezetékek rendszerével kapcsolódtak össze. Ez a megoldás a villamosenergia hatékony áramlását hatalmas területeken tette lehetővé, még a legmagasabb fogyasztási időszakokban is.
Az elektromos vállalatok számos fontos tanulságot vontak le az 1965-ös áramkimaradásból. Két szervezetet is létrehoztak annak biztosítására és ellenőrzésére, hogy a berendezések minősége minden erőműben a szabványoknak megfelelő legyen.
A kezdeti sokk ellenére a lakosság fegyelmezetten és együttműködően viselkedett. A vészhelyzet a többségből pozitív magatartást hívott elő, New York lakossága jól vizsgázott.
Ugyanakkor az áramnak való kiszolgáltatottság nagy felismerést jelentett. Az amerikaiak kezdték sérülékenynek érezni városaik energiaszolgáltatását és otthonaikban zseblámpákat, gyertyákat halmoztak fel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- Első munkaadója még nem volt elragadtatva a későbbi színészóriástól, Clark Gable-től tegnap
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit tegnap
- A színpadon és a mozivásznon egyaránt maradandót alkotott Básti Lajos tegnap
- 38 méter magas hullámokat is keltett a cunami Sanriku partvidékén tegnap
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói 2024.11.15.
- Burr és Hamilton: párbajjal zárta le vitáját a két amerikai politikus 2024.11.15.
- Néró császárról szóló regényének köszönhetően lett világhírű Henryk Sienkiewicz 2024.11.15.
- Nehéz természete miatt még szomszédjai sem kedvelték Goldfinger Ernőt 2024.11.15.