Csodás kincsekkel volt tele az ágyasból lett stratéga sírja
2015. május 18. 12:30
Több mint 500 éves, arany ékszerek sokaságát rejtő sírra bukkantak rá egy nankingi építési terület alatt. A Ming-dinasztia idejéből származó lelőhelyen aranyból készült, zafír-, rubin- és türkizberakásos karpereceket, lótuszszirmot, krizantémot és lángcsóvát formázó hajtűket, valamint egy arany piperedobozt is találtak. A helyszínen feltárt két sírfelirat alapján kiderült, hogy a lelőhely az ágyasból befolyásos tanácsadóvá emelkedett Mej hercegné maradványait rejti.
Korábban
A sírra 2008-ban találtak rá, de az ásatás eredményeit csak nemrég publikálták. A hercegné koporsóját a víz megrongálta, ám maradványaira jó állapotban találtak rá.
Mej hercegné Mu Pin, a délnyugat-kínai Jünnan tartomány uralkodója három feleségének egyike volt. Az 1430-ban született lány 15 éves kora körül ment hozzá a herceghez, aki a kutatók szerint akár több mint 30 évvel is idősebb lehetett nála. A feltételezések szerint Mej ágyasként kezdte pályafutását, így nem volt egyenrangú a másik két feleséggel.
Tíz hónappal azután azonban, hogy életet adott Mu Cung nevű fiának, a férje meghalt, és az ifjú özvegy élete teljesen megváltozott. A sírfeliratok szerint Mej hercegné ekkor 21 éves, "mosdatlan és ápolatlan" nő volt, aki "a túlélőnek hívta magát".
Legfontosabb feladata innentől kezdve fia felnevelése lett. A sírfelirat szerint "erős fegyelemmel és szorgalommal irányította" családját és remekül kezelte a kis herceg által örökölt tartomány ügyeit, olyannyira, hogy senkinek nem volt rá panasza. Fiát állandó tanulásra buzdította, hűségre és kötelességtudatra nevelte.
Mu Cung jünnani uralkodása kezdetén még a kínai császárhoz is elkísérte fiát. Mej rendkívül jó benyomást tett az uralkodóra, aki az "özvegy hercegnének" nevezte el. Az ifjú herceg anyjához fordult tanácsért annak érdekében, hogy megfontolt vezetővé és a császár hű szolgájává válhasson, de még a "barbár törzsek" pacifikálásának stratégiájával kapcsolatban is kikérte véleményét. A sírfelirat szerint Mu Cung - miután elintézte hivatalos ügyeit - minden reggel lerótta tiszteletét az anyjánál.
Mej hercegné mindössze a negyvenes évei közepén járt, amikor 1474-ben meghalt. A korai Ming-dinasztia fővárosában, Nankingban temették el. A temetést a császár tisztviselői szervezték meg. "Halála napján Jünnan lakói - katonák és civilek, öregek és fiatalok - egyként gyászolták, mintha a saját szüleiket vesztették volna el" - áll az egyik sírfeliraton.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
7. Életmód és mindennapok a Kádár-korszakban
II. Népesség, település, életmód
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- Lelkiismereti és erkölcsi kérdésnek tekintette az amerikai elnök a Szent Korona visszaszolgáltatását
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- A Népliget és a Margitsziget is szóba került, mint az Úttörővasút lehetséges helyszíne
- Ilyen az, ha csináljuk a fesztivált – koncertfotók a ‘80-as évekből
- Ledobni a vörös nyakkendőt – ilyenek voltak a szocialista úttörőtáborok
- Kilincs a túloldalon
- Az én 89-em
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap