Az antiszemitizmus-vizsgálat kutatási jelentése
2004. február 27. 11:15
Az MTA - ELTE Kommunikációelméleti Kutatócsoportja Vásárhelyi Mária vezetésével az Oktatási Misztérium támogatásával 2003-ban kutatást végzett az állami és egyházi egyetemek alapképzésben résztvevő nappali tagozatos történelem szakos hallgatóinak szakmai ismereteiről, néhány fontos történelmi eseménnyel kapcsolatos véleményéről, ideológiai és értékorientációiról, beállítódásáról. A vizsgálat kapcsán kialakult félreértések tisztázása végett a kutatási jelentést teljes egészében közöljük.
Korábban
A 2003 októberében zajlott kutatás szerint a magyar felnőtt lakosságnak nincs elegendő ismerete a holokausztról
Be Kind to Your Local Nazi
an unprecedented attempt to change indifference towards neo-Nazi skinheads by making fun of them
Haver Alapítvány
a történelem órákon túlmutató módszerekkel, egyéni és közösségi teljesítmények, a zsidó mindennapok és sorsok felvillantásával, valamint a holokauszt bemutatásával kívánjuk hangsúlyozni a zsidók és nem zsidók harmonikus együttélésének szükségességét
Antiszemitizmus
A történészhallgatók egynegyede antiszemita |
Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke szerint "a legfontosabb, hogy kezdjenek beszélni, vitatkozni az emberek arról, általában mit kell tenni a kirekesztés ellen. Ebben mindenkinek megvan a maga feladata." |
Összesen 500 interjú készült el, 37 százalék egyházi, 63 százalék pedig állami, egyharmada vidéki, kétharmada fővárosi felsőoktatási intézmények hallgatói körében. A vizsgálat során megkérdezett történelem szakos hallgatók száma egyetemenként: az ELTE 166 fő, Pázmány Péter Katolikus Egyetem 113 fő, Károli Gáspár Református Egyetem 67 fő, Szegedi Tudományegyetem 51 fő, Pécsi Tudományegyetem 81 fő, Debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem 22 fő.
A történészhallgatókat megosztja a Magyarországon élő zsidó származású, illetve önmagát zsidónak valló népességhez való viszonyuk. A vizsgálatba bevont egyetemi hallgatók 21 százaléka nyíltan vállalja azt a meggyőződését, hogy a zsidók bomlasztják és gyengítik az őket befogadó nemzeteket, 22 százalékuk szerint jobb lenne, ha a zsidók saját államukban, Izraelben élnének, 23 százalékuk szerint elsősorban a zsidók tehetők felelőssé az antiszemitizmusért és 24 százalékuk gondolja úgy, hogy a zsidók nem is akarnak beilleszkedni a magyar társadalomba.
A megkérdezettek 49 százaléka úgy gondolja, hogy Magyarországon a zsidók érdekei sokszor mások, mint a nem zsidóké, 42 százalék nem tartja elfogadhatónak, hogy valaki egyes esetekben magyarnak, más esetekben pedig zsidónak vallja magát, és 32 százalék egyetért azzal az állítással, hogy a zsidóknak még sokat kell változniuk ahhoz, hogy ne különbözzenek a magyaroktól.
A kirajzolódó véleménymodellek szerint a leendő történelemtanárok közel egyharmadának a zsidósággal kapcsolatos nézeteiben az antiszemita, kirekesztő attitűdök dominálnak, 29 százalékuk véleményalkotását a bizonytalanság jellemzi, és 39 százalék azoknak az aránya, akik konzekvensen demokratikus álláspontot képviselnek a kérdéssel kapcsolatban.
A zsidókkal kapcsolatos előítéletes gondolkodás legkevésbé az ELTE, legerőteljesebben pedig a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem történész hallgatóit jellemzi.
Az előbb elmondottakat erősítik azok a tapasztalatok, amelyekhez akkor jutottunk, amikor a megkérdezettek e témakörhöz kapcsolódó ideológiai beállítódását, illetve bizonyos történelmi eseményekkel kapcsolatos vélekedését kívántuk feltárni.
A mintába került történészhallgatók kétharmada részben vagy teljesen egyetértett azzal az állítással, hogy "elég volt a holokauszt áldozatainak emlegetéséből, most már beszéljünk a kommunizmus áldozatairól" , és alig voltak kevesebben - a megkérdezettek 57 százaléka -, akik részben vagy teljesen elfogadták azt az állítást is, hogy "nem lehet úgy beszélni a holokauszt áldozatairól, hogy ne beszélnénk a kommunizmus áldozatairól is" . Meglehetősen széles körben elfogadott vélemény, hogy "a zsidóság befolyását mutatja, hogy a holokausztról sokkal több szó esik, mint a kommunizmus áldozatairól" - a történészhallgatók 30 százaléka teljesen, 35 százaléka pedig részben egyetértett ezzel az állítással .
Az előbbieknél lényegesen kevesebben vannak, akik valamiféle összefüggést tételeznek fel a zsidóság és a kommunista ideológiai születése és térhódítása között, a megkérdezettek egynegyede azonban meg van győződve arról, hogy "a kommunizmusra mint nemzetek feletti eszmére a zsidóság mindig is nyitottabb volt, mint mások" , és hogy "a kommunizmus mindig is összeforrott a zsidóság befolyásért folytatott küzdelmével" , további 15 százalék pedig bizonytalan e kérdés megítélésében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2010
- Magyar békefenntartók Kínában: haditengerészek a felkelők ellen
- Egy világrekorder magyar stewardess 27 ezer órája a levegőben
- Interjú Oborni Terézzel
- Paraszt Bruegel. Egy holland humanista élete
- Elhurcolva és elhurcolva. Lajos Iván próféciája 1939-ben
- A szovjetterror fehérorosz áldozatai, avagy a Kuropati erdő borzalmas titka
- Anyatejút. A szoptatás kultúrtörténete
- Csellóval a frontra. Egy kalocsai körorvos különleges kalandjai
- Prodam Guidó szenzációs akciója: az első repülés Budapest felett
- Minden vendégét egyforma kedvességgel üdvözölte Gundel Károly 19:05
- Rettegett Iván megalázkodva kért békét Báthory Istvántól 18:02
- Tudtán kívül hajtotta végre az első atommaghasadást Enrico Fermi 17:05
- A fekete folyók legendája - a kultúra szisztematikus pusztítása 16:04
- Dánia egy ritkaságnak számító Septimius Severus szoborfejet adott vissza Törökországnak 14:32
- A déli államokban sokáig veszélyesnek tartották a hálaadás ünnepét 09:50
- Egész életében hűséges maradt a Honvéd csapatához Bozsik József 09:05
- Tina Turner 73 évesen került fel a Vouge címlapjára tegnap