Japán-amerikai internáltak a háborúban
2004. szeptember 9. 10:05
Korábban
Unit731 Tokió hosszú idő után végre elismerte a kínai civilek ezreinek nyomorúságos halálát okozó biológiai hadviselés tényét. Ugyanakkor nemcsak az érintettek és leszármazottaik körében okozott nagy felháborodást, hogy a tokiói bíróságon kártérítési igénnyel jelentkező 180 kínai állampolgár keresetét azzal az indokkal utasították el, hogy a jóvátételi ügyeket nemzetközi békeszerződések kormányzati szinten már rendezték. |
Titkos dokumentum a japán atomról Most előkerült titkos iratok szerint Japán egészen közel járt ahhoz, hogy a második világháborúban saját atombombát készítsen. |
Japán biológiai és kémiai hadviselése Kínában A japán kormányok hivatalosan még mindig nem ismerik el, hogy a második világháborúban, Kínában biológiai és vegyi hadviselést folytattak. |
A táborok léte tabutéma volt
Amerika hadbalépésekor több mint 120 000 japán származású amerikait küldtek a nyugati partról és Hawaii-ról a 10 internálótábor valamelyikébe. Ezek közül 8 volt a nyugati parton, egyedül a két arkansasi tábor volt délen. 1942 és 1945 között a két délkelet-arkansas-i táborban, a Jerome-ban és a Rohwerben 16 000 japán származású amerikait tartottak fogva.
Ozaki, aki a háború után tanár és köztisztviselő lett, azt nyilatkozta, hogy számára szeptember 11-e volt az az esemény, ami előhívta az emlékeit. "Amikor azt mondták, hogy közel-keletiek követték el, az jutott az eszembe: Már megint ugyanaz történik" - mondta. "Arra persze most nem került sor, hogy összegyűjtötték volna őket, de a Guantanamo-támaszponton minden törvényes indok nélkül tartanak fogva embereket, akik nem léphetnek kapcsolatba a családjukkal."
A konferencia szervezésében az Arkansas-i Egyetemen kívül részt vesz a Los Angeles-i Japán-Amerikai Nemzeti Múzeum is, mely kiállítási tárgyakat és dokuemntum-felvételeket bocsát a szervezők rendelkezésére.
Miller szerint olyan nagy az érdeklődés a téma iránt, hogy a konferenciáról külön buszokkal szállítják Jerome-ba és Rohwerbe az résztvevőket. A szervezett utazásra a konferencia legvégén kerül majd sor, de a sok érdeklődő miatt már a korábbi napon is megtekinthetők lesznek a táborok.
Amíg a nyugati parti táborok megőrzése és restaurálása évtizedekkel ezelőtt megkezdődött, az arkansas-i táborok léte eddig homályban maradt. A közeli McGehee város volt polgármestere, aki tanított a táborban, korábban mindent megtett a táborok megismertetéséért. Még a táborban tanuló gyerekek rajzaiból is szervezett kiállítást, ám a törekvéseit a helyi második világháborús veteránok általában nem nézték túl jó szemel, és megpróbálták megakadályozni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Demográfiai változások Magyarországon 1945-től
II. Népesség, település, életmód
- Propagandakampánnyal sem tudtak sok magyarországi szlovákot rávenni a Csehszlovákiába költözésre 1946-ban
- Hiába tiltakoztak sokan, több tízezer magyarországi németet telepítettek ki a kollektív bűnösség elve alapján
- Szinte bárki felkerülhetett a kitelepítendők listájára Rákosi alatt
- Magyarok is települtek át „szlovákként” Csehszlovákiába a lakosságcsere keretében
- Megérdemelték a kitelepítést a németek?
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap