Római katonák lepik el Aquincumot
2025. augusztus 25. 11:54 Múlt-kor
Augusztus utolsó szombatján minden a római hadseregről szól a BTM Aquincumi Múzeumban. A hagyományteremtő új rendezvény során, a látogatók előtt feltárulnak a római határvidék és az itt állomásozó katonaság titkai.

Limes-nap Forrás: Lakos Gábor / BTM Aquincumi Múzeum és Régészeti Park
Korábban
Limes-nap
A nyárzáró rendezvény címe: Limes-nap: Római katonák a birodalom peremén. Ez a sokrétű esemény különböző élményanyagokat kínál. Egyfelől természetesen nem marad oltatlanul a tudományos tudásszomj. Szakértő kutatók előadásaik és vezetéseik révén mutatják be a látogatóknak a Római Birodalom komplex határvédelmi rendszere, azaz a limes magyarországi szakaszának a széles nyilvánosság előtt kevéssé, vagy egyáltalán nem ismert izgalmas történeteit, és a régészeti kutatás érdekfeszítő eredményeit. A múzeum területén tartott vezetések mellett, városi sétákhoz is csatlakozhatnak a látható és rejtőzködő római katonai emlékek megismerésére vágyók. A vezetések során a Széchenyi 2020 program keretében megvalósult, a római limes-t bemutató fejlesztések is reflektorfénybe kerülnek Óbudán és a múzeumban.
Római katonák a birodalom peremén
A különlegesen nap keretén belül a római hadsereg félelmet nem ismerő katonái tartanak bemutatókat a múzeum romkertjében, és táborukban szemléltetik a legionariusok mindennapjait, viseletét, hagyományait. Aki kíváncsi, hogyan éltek, öltözködtek, edzettek és gyakorlatoztak a római katonák, itt megtudhatja, sőt, meg is nézheti!
A gyerekek a rendezvényen próbára tehetik kreativitásukat az ókori ihletésű kézműves foglalkozások során, összemérhetik erejüket és ügyességüket a bátorságpróbán, de felfedezőútra is indulhatnak a családi kincskereső játék segítségével.
Helyieknek ingyenes
Az AQuincumi Múzeum címe: (1031 Budapest, Szentendrei út 135.). III. kerületi állandó lakcímmel rendelkező lakosok számára a belépés ingyenes.

A jegyek már kaphatók a BTM Aquincumi Múzeum pénztárában és az Aquincum.jegy.hu oldalon. A részletes program, valamint a jegyárak és kedvezmények listája a múzeum honlapján található.
A rendezvény a BTM Aquincumi Múzeum és Régészeti Park és az MNMKK MNM Campona Victrix Régészeti Kiállítóhely együttműködésében valósul meg.
Az esemény oldala a BTM Aquincumi Múzeum honlapján:https://www.aquincum.hu/aktprogram/limes-nap/
Az esemény Facebook-oldala:https://www.facebook.com/events/643606442096647/
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

klímakutatás
- 1 500 éves fa rénszarvascsapdát találtak
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Divat és skót identitás a 18. századi Londonban tegnap
- Különös viking sír Norvégiában tegnap
- Ősi hitvilág a natufi kultúrából tegnap
- Sárkányok Kabul felett - A Sámán Pajzs hadművelet nyomában tegnap
- 3600 éves bronzkori metropoliszt tártak fel a kazah sztyeppén tegnap
- Napóleon és Kuba: egy halotti maszk rejtélyes története tegnap
- Fejezetek egy pompeji-i gyorsétterem történetéből – egyiptomi kerámiaváza került elő a romok közül 2025.11.17.
- Arábia – az ősi illatok földje 2025.11.17.













