Több mint 3000 éves óegyiptomi sírt fedeztek fel Kairóban
2004. augusztus 2. 15:30
Több mint háromezer éves óegyiptomi sírt fedeztek fel Kairó északi külvárosában egy mecset alapozása során, ám gondot okoz, hogy a sírt boltozatáig ellepi a talajvíz - közölték vasárnap egyiptomi hivatalos források.
A sírban egy érintetlen bazalt szarkofág, valamint Ízisz és Hórusz ókori egyiptomi isteneknek szentelt aranytárgyak darabjai találhatók. A felirat szerint a sírba egy Anh Khanszu Derat Hor nevű férfit temettek. Megmaradt az elhunyt belső szerveinek megőrzésére szolgáló négy kanopusztartó is, a szarkofág a múmiát tartalmazhatja.
Zahi Hawass, az Egyiptomi Régészeti Hivatal vezetője közölte, hogy a sír az Újbirodalom idejéből való, vagyis az i. e. 16. és 11. század közötti időből származik. "A sír falait szép feliratok és domborművek díszítik, így feltehetően fontos személy nyugszik itt. A problémát a víz jelenti. Az egyiptomi régészek azt tervezik, hogy az egész sírt feljebb emelik, kiemelik a vízből" - mondta el az egyiptomi főrégész.
A MENA egyiptomi hírügynökség ugyancsak vasárnap arról számolt be, hogy Dél-Egyiptomban, Ahmim városában egy vallási iskola alapozásakor a munkások megtalálták egy régi templomnak és II. Ramszesz fáraó óriási szobrának maradványait.
II. Ramszesz az i. e. 13. században uralkodott hosszú időn át, egyike volt a legnagyobb építőknek. A szobor, amelynek darabjait megtalálták, 12 méter magas lenne - egyedül a megtalált fej mintegy kéttonnás. A hatóságok át akarják helyezni a térségben található újkori temetőt, hogy lehetővé tegyék a további feltárást - olvasható a MENA tudósításában.
(MTI Panoráma)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Egyetlen csatát sem nyert, Kossuth mégis fővezért csinált Dembińskiből 09:49
- A kamera mögül előcsalogatott Kotnyek Antal: a Kádár-korszak legnagyobb sztárfotósa 08:32
- Mégsem a híres krími ostrom lehetett az európai pestis forrása tegnap
- Részlegesen helyreállítják Pompeji második világháborúban megsérült épületét tegnap
- Két király és egy tábornok megbuktatásán át vezetett Nasszer útja a hatalomba tegnap
- Tízezernél is több középkori érmére bukkantak egy falu lakói Kínában tegnap
- Az 1849-es ostrom idején bosszúból rommá lőtt Redoute helyén épülhetett meg a Vigadó tegnap
- Ezer évvel korábban kezdhettek palotákat építeni Kínában, mint eddig gondoltuk tegnap