Egyéb okkult rejtélyek mellett a piramisok titkát is kutatta Isaac Newton
2020. december 9. 10:31 Múlt-kor
Isaac Newtont mindenki a zseniális matematikusként ismeri, aki lefektette a klasszikus fizika alapjait, létrehozta a mozgás és a gravitáció törvényeit, és a felvilágosodás korának egyik legmeghatározóbb tudósaként írta be magát a történelembe. Titokban azonban a tudós az alkímia és a teológia obskúrusabb ágazatainak megszállottja volt. Minderre csak 200 évvel halála után derült fény, új megvilágításba helyezve a modern világra óriási hatással levő matematikust.
Korábban
Viharvert jegyzetek
Az eddig kiadatlan jegyzetek, amelyekből kiolvashatók Newton kísérletei a Bibliában rejtőző titkos kód megfejtésére, illetve a világvége időpontjának meghatározására, kalapács alá kerülnek a Sotheby's aukciósház jóvoltából.
Három oldalnyi, a piramisokról – amelyekről Newton úgy gondolta, hatalmas titkok kulcsát rejtik – szóló firkálástól például több százezer fontot várnak az online árverés zárásával.
A „kutya megette a házi feladatot” mese egy variációjában a jegyzetek szélei megégtek, a források alapján azért, mert Newton házi kedvence, Diamond (Gyémánt) az asztalra felugorva feldöntött egy gyertyát, amely megégette a papírokat.
„Igazán lenyűgözőek ezek a papírok, mert látni bennük, ahogy Newton próbálta kitalálni a piramisok titkát” – mondta Gabriel Heaton, a Sotheby's kézirat-specialistája. „Csodálatos egybefolyás ez, amely összehozza Newtont és a klasszikus ókor e nagyszerű tárgyait, amelyek évezredek óta lenyűgözik az embereket. A papírok figyelemreméltó gyorsasággal egyenesen a Newton által vizsgált legmélyebb kérdések szívébe viszik az olvasót.”

Newton a piramisokat az 1680-as években tanulmányozta, miután önkéntes kutatói száműzetésbe vonult a lincolnshire-i Woolsthorpe-birtokra, távol a Cambridge-i Egyetem megszokott környezetétől. Az önkéntes száműzetésbe vonulás oka az volt, hogy riválisa, Robert Hooke, a tudományos Királyi Társaság prominens tagja hevesen kritizálta munkáit.
Newton arra a mértékegységre próbált rájönni, amely szerint a piramisok épültek. Meggyőződése szerint az ókori egyiptomiak képesek voltak kiszámolni a Föld méretét, és a mértékegység felfedezésével ő maga is képes lett volna erre.
Ettől aztán azt remélte, további ókori mértékegységekhez vezeti majd el, amelyek segítségével feltérképezheti Salamon egykori templomának felépítését és méreteit, ezáltal pedig a Biblia titkos jelentéseit értelmezheti.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- 10 érdekesség a parfümök történetéről 09:57
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20
- Budapest múltja egy időgépben kel életre tegnap
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor tegnap
- Végjáték Hanoiban: A vietnámi háború egy hadifogoly szemével tegnap
- Goebbels "utolsó éjszakája" - hat gyerek halála tegnap
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől tegnap