Nixon túl részeg volt
2004. június 9. 00:48
1973 októberében, mikor az arab-izraeli háború kis híján robbanásig hevítette a hidegháborút, Richard Nixon amerikai elnök túl részeg volt, hogy fogadja Edward Heath brit miniszterelnök telefonhívását - derül ki azokból a telefon-jegyzőkönyvekből, melyeknek nemrégiben oldották fel a titkosságát.
Mintegy 20 000 oldalra rúg az az irattömeg, amelyben a kínos incidens nyoma eddig rejtőzött - olvasható a Guardianben. A kagylót tartó Henry Kissinger, az elnök bizalmasa és külügyi főtanácsadója természetesen megpróbálta Heath elől eltitkolni, hogy az elnök azért nem jön a telefonhoz, mert nem beszámítható.
A jegyzőkönyv tanúsága szerint Heath öt nappal a háború kitörése után, este 8 körül telefonált a Fehér Házba, s Nixonnal akart beszélni. `Mondhatjuk nekik, hogy nem?` - kérdezte Kissinger a titkárától, Brent Scowcrofttól. `Mikor beszéltem az elnökkel, be volt nyomva.` Scowcroft válasza így hangzott: `Mondhatnánk neki, hogy az elnök nem elérhető, és talán majd felhívja őket.` Kissinger ezt közölte is a brit miniszterelnökkel.
Azt el kell ismerni, hogy Nixon elég nehéz napokat élt át akkoriban. Az arab-izraeli háború 1973. október 6-án tört ki. Spiro Agnew, az alelnök vesztegetési botrányba keveredett és október 10-én lemondott, Nixonnak pedig hónapjai voltak hátra a Watergate-ügy kirobbanásáig és a saját lemondásáig.
A dobozokban tárolt jegyzőkönyvek számtalan hasonlóan `forró` eseményt örökítenek meg, ha nem is mind kapcsolatos az alkohollal. Erre az időszakra esett a vietnami háború, Kambodzsa bombázása és a Szovjetunióval vívott szakadatlan fegyverkezési hajsza és kölcsönös fenyegetőzés. `Lépni se tudunk a történészektől, egyszerre megrohamozták a papírokat, és valósággal marakodnak a dobozok tartalmán` - mondta David Mengel, a Nixon elnöki irattár munkatársa.
Mengel szerint a dokumentumok Henry Kissinger szerepéről is sokat elárulnak: `Szinte hallani a hangsúlyokat és az intonációt. Kiérződik, mennyire hajlíthatatlan és erőteljes volt bizonyos kérdésekben.`
Ám az is előfordult, hogy az elnök legbizalmasabb tanácsadóját egyszerűen kihagyták a legfontosabb döntésekből. A jegyzőkönyvekből például kiderül: egy nappal azelőtt, hogy Nixon megnevezte volna a lemondott Agnew alelnök utódját, Kissingernek fogalma sem volt arról, hogy az illető Gerald Ford lesz.
A Kissinger-beszélgetések jegyzőkönyvei értékes forrást jelentenek a Nixon-adminisztráció történészeinek. Ami a Nixon-beszélgetések lejegyzett anyagát illeti, a kutatók még közelebb jutnak a Fehér Ház hangulatához - a néhai elnök ugyanis szabadszájúságáról és rasszista kiszólásairól is híres volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap