"Izrael létrehozása nem kárpótlás volt Auschwitzért"
2014. október 28. 18:12 MTI
Lengyelország története elképzelhetetlen az ott évszázadokon át élő zsidók és az ő hagyományaik nélkül - jelentette ki Reuven Rivlin izraeli államfő kedden Varsóban, a Lengyel Zsidók Történeti Múzeumának (Polin) ünnepélyes megnyitóján elhangzott beszédében.
Korábban
Az izraeli elnök, aki kedd reggel kezdődött kétnapos lengyelországi látogatása keretében vett részt a Polin megnyitóján, beszédében saját lengyelországi őseiről is megemlékezett.
Hangsúlyozta, hogy a második világháború alatt a németek által a megszállt országban létesített auschwitzi haláltábor "a zsidó történelem legszörnyűbb fejezete, de ez a történelem nem Varsóban kezdődik, és nem ér véget Auschwitzban". Izrael létrehozása nem kárpótlás volt Auschwitzért, a zsidó állam azért jött létre, mert ehhez történelmi joga volt - emelte ki ezzel kapcsolatban az izraeli elnök, akinek ez az első hivatalos külföldi útja államfői minőségében.
Kijelentette: a Polin "nem a holokauszt, hanem az élet múzeuma", mely felidézi a múltat, és reményt ad a jövőre. E remény hordozói voltak az 1943-as varsói gettófelkelés zsidó harcosai és a második világháború alatt zsidó életeket mentő lengyelek ezrei is - mondta.
Az ezeréves lengyel-zsidó együttélés egymást kölcsönösen gazdagító értékeire Bronislaw Komorowski lengyel elnök is emlékeztetett megnyitó beszédében. Mint mondta, Lengyelország 18. századi felosztásáig a sok nemzetiségű és felekezetű nemesi köztársaság évszázadokig az európai zsidók menedéke volt, a második világháború előtt még itt élt Európa legnagyobb zsidó közössége. Utalt a múzeum elnevezésére (Polin), mely jiddis nyelven Lengyelországot jelöli, héber jelentése pedig: "itt megpihenhetsz".

Az eseményen Ewa Kopacz miniszterelnök és a külföldi zsidó szervezetek vezető képviselői is részt vettek. Magyarországot Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára képviselte. A második világháború alatt a németek által létesített, majd földig rombolt varsói gettó szívében épített múzeum több mint 4 ezer négyzetméteres kiállítási területen mutatja be a lengyelországi zsidó közösség több mint ezeréves útját.
Nyolc galéria, csaknem száz eredeti történelmi kiállítási tárgy, séta egy háború előtti utcán a zsidónegyedben, egy fából épült zsinagóga mennyezetének másolata, koncertek, filmvetítések színesítik az állandó kiállítást. A múzeum a lengyel kormány, a varsói önkormányzat és nem kormányzati szervezetek együttműködésével valósult meg.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


26. Nagyhatalmi konfliktusok 1618–1820 között
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A legitimitás elvére épült a Napóleon legyőzése után Bécsben megszabott új európai rend
- A trónt is szeretői segítségével szerezte meg a kegyencek cárnője, Nagy Katalin
- Bár sokan a halálát kívánták, valószínűleg mégsem mérgezés lett Napóleon veszte
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Ifjúkorában édesapja halálra ítélte Nagy Frigyest, helyette azonban legjobb barátját végezték ki
- Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
- Miért raboltatott el Napóleon két pápát is?
- Bekerítő manővere miatt fölényesen nyerte Napóleon a „három császár csatáját”
- Lépésről lépésre falták fel Lengyelországot szomszédai a kora újkorban
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31