Hindenburg állíthatta volna meg Hitlert?
2014. március 26. 10:17
Hindenburg megtagadta az általa kancellárrá kinevezett Hitlert, ám egy titkosítás alól feloldott brit hírszerzési dokumentum szerint a nácik eltüntették a birodalmi elnök politikai végakaratát.
Korábban
Ha nyilvánosságra kerül, egy német diplomata szerint akár a történelem menetét is megfordíthatta volna - megakadályozva Adolf Hitlert hatalma konszolidálásában - az a dokumentum, amelyet Paul von Hindenburg vetett papírra halála előtt, de azt a nácik végül megsemmisítették.
Fritz Günther von Tschirschky und Bögendorff német arisztokrata a weimari köztársaság birodalmi elnöke, Paul von Hindenburg bizalmasa volt, 1935-ben hagyta el Németországot és telepedett le Nagy-Britanniában. A dokumentum szerint Tschirschky volt az, aki segített megfogalmazni Hindenburg politikai végakaratát, amelyben a köztársasági elnök lényegében megtagadta Hitlert és felszólította a német nemzetet, hogy álljon ki a demokrácia, illetve a demokratikus vívmányok mellett.
Hitler azonban - akit 1933. január 30-án maga Hindenburg nevezett ki kancellárrá - amint értesült a politikai végakarat létezéséről, parancsba adta, hogy "biztosítsák, hogy a dokumentum a lehető leggyorsabban a birtokomba kerüljön". A néhai elnök fia, a náci Oskar von Hindenburg kötelességének eleget téve teljesítette a kérést, a dokumentumnak pedig nyoma veszett.
A múlt hónapban nyilvánosságra hozott MI5-irat szerint Hindenburg ebben keményen ostorozta Hitlert; kijelentette, hogy a hadseregnek függetlennek kell lennie a parlamenttől, hitet tett az alkotmányos monarchia mellett, továbbá sürgette a hatalmi ágak szétválasztását. "Elmondta, hogy kétszintű, a brithez hasonló, demokratikus alapon szerveződő parlament kell, valamint meg kell szüntetni a faji és vallási diszkriminációt" - nyilatkozta Tschirschky a The Times-nak még 1946-ban.

Hitler többször is hiába kérte Hindenburgtól kancellárrá való kinevezését, az államfő nem bízott benne. Látva azonban a weimari köztársaság egyre fokozódó politikai instabilitását, a polgárháborútól tartó birodalmi elnök végül az egyre arcátlanabb követelésekkel előálló NSDAP, valamint a nagyipar dúsgazdag vállalkozóinak nyomására engedett és 1933. január 30-án kinevezte Hitlert - benne látta ugyanis annak a biztosítékát, hogy Németországban helyreáll a rend, megszűnnek a bal- és jobboldali radikálisok folyamatos utcai összecsapásai, és talpra áll a gazdaság. Hindenburg 1934. augusztus 2-án bekövetkező halálát követően Hitler vette át az államfői tisztet is, egyesítve az állam- és kormányfői tisztséget (Führer und Reichskanzler).
Tschirschky szerint "Hitler soha nem került volna hatalomra és nem lett volna háború sem, ha Hindenburg akaratát megismeri a német nép". A hírszerzési jelentés szerint két másolat maradt fenn az elnök politikai végakaratáról: az egyiket a nácik Svájcban szerezték meg, a másik pedig Tschirschky-nél volt, de azt Németországból való disszidálása előtt megsemmisítette. A brit hatóságok azonban soha nem hittek igazán Tschirschky-nek, aki így a második világháború nagy részét egy angliai internálótáborban töltötte.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


sport
- Rejtélyek övezik a világbajnok orosz sakkozó halálát
- Kezdetben királyok játéka volt a tenisz
- Így lett a Real Madrid „királyi” klub
- Tragikus körülmények között végződött Jim Clark autóversenyző karrierje
- Emberrablók rontották el Fangio kellemes estéjét
- Az iskolákban tiltották, mégis a legnépszerűbb sport lett a futball
- Világhírű zenészek játszottak a Budapest Sportcsarnok színpadán
- Veretlenül vonult vissza a magyar atlétika első női olimpiai bajnoka Csák Ibolya
- Ötven évesen lépett utoljára pályára Sir Stanley Matthews
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59