Márványasztal, Petőfi diákcsínyei és a két eredeti Nemzeti dal
2014. március 6. 14:06
Ki találta fel a kávéházi politizálást? Ráadásul egy márványasztalon? Hol követte el diákcsínyeit Petőfi Sándor? Melyek voltak a „trendi” helyek 1848-ban? Hány „eredeti” kézirata maradt fenn a Nemzeti dalnak? Petőfi boros volt vagy sörös? A kérdésekre a válasz kiderül a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Hadik Kávéház közös márciusi programjain.
Korábban
Ügyes pr-os volt Petőfi és köre, olykor éltek a „gerillamarketing” eszközeivel is. Kávéház és forradalom címmel a Hadik Kávéházban nyílik meg (március 5., szerda, 18.00) a Petőfi Irodalmi Múzeum kamara-kiállítása. A kávéházba betérő vendég a tárlaton március 15-e fontos szereplőivel futhat össze, elsősorban természetesen Petőfivel és nemzedéktársaival, akik „feltalálták” a kávéházi politizálást, s akik akkor tettek fontos politikai fórummá egy vendéglői márványasztalt, amikor kortársaik többsége még csak az országgyűlésen vagy a megyegyűléseken tudták elképzelni a beleszólást a köz dolgaiba. Petőfi és társai – néhány kávé és pohár bor kíséretében – ügyes „marketinggel”, népszerű lapokkal, sikerrel vonta be a köz ügyeibe az utca emberét.
A Deák téri evangélikus templomtól indul az a séta (március 9., vasárnap, 10.00), amelyen végigjárhatók azok a helyek, ahol a kis Petőfi tanult (vagy éppen nem); a fővárosi lapok központjai, ahol a fiatalember verseit próbálta elhelyezni, majd szerkesztőként dolgozott; az ifjú férj lakhelye, ahol később feleségével és fiával élt. Nem maradnak ki az 1848-as forradalom színhelyei, így például a Nemzeti Múzeum lépcsője sem, ahol Petőfi tényleg nem szavalta el március 15-én a Nemzeti dalt. (A séta anyagát a Petőfi Irodalmi Múzeum kiadványban is megjelentette.)
A következő séta a múzeum Petőfi-kiállításában álló Pilvax asztaltól indul (március 14., péntek, 15.00), amely során híres pesti és budai kávéházakat érintve lehet eljutni a Hadik Kávéházba. Az út során megismerhető a kávéházak története, híres látogatói, törzsvendégei és a kávéházak társadalomformáló szerepe. Petőfitől Karinthyn át egészen máig.
Film – talán elfogultság nélkül mondhatjuk, hogy Sára Sándor 80 huszár című filmje az egyik legjobb alkotás azon filmek között, amely a magyar forradalom és szabadságharc valamely eseményét dolgozza fel. Ezt az egyszerre izgalmas és drámai filmet nézhetik meg az érdeklődők március 13-án a Hadik Tavernában.

A nemzeti ünnep napján az egész család jól szórakozhat a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Az ünnepi megemlékezések, koszorúzás mellett játékos feladatok, foglalkozások is várják a kicsiket és nagyokat. Azért is igazán különleges ez a nap, mert megtekinthető a Nemzeti dal eredeti kézirata is. (Műtárgyvédelmi szempontból az állandó kiállításon Petőfi versének nemesmásolata látható.) De melyik is az eredeti? Hiszen kettő is van. Ugyanis a március 15-ei nagy reggeli rohanásban Petőfi az eredeti kéziratot otthon felejtette, majd a nyomdához érve „fejből” újra leírta alkotását. Ez utóbbi került végül a Petőfi Irodalmi Múzeum tulajdonába.
A bor és irodalom talán nem éppen meglepő kapcsolatáról lehet többet megtudni Egy bornemissza költő borissza versei című programon (március 18. kedd, 18.00). Sándor napján ünnepi köszöntő és borkóstolás várja az ínyenceket, Petőfi Sándor tiszteletére verssel, muzsikával, és persze borral.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ
Erlitz János
Kommunikációs referens
Petőfi Irodalmi Múzeum
1053 Budapest, Károlyi Mihály utca 16.
Tel.: +36 1 317 3611/213
Mobil: +36 30 334 5205
E-mail: [email protected]
www.pim.hu
facebook.com/PIM.Irodalmi.Muzeum
twitter.com/PIMmuzeum
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


17. A polgári átalakulás programja és megvalósulása a 19. századi Magyarországon
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Az öntörvényű Garibaldit két magyar bajtársa is segítette a szicíliai partraszállásában
- Újjáélesztette a hazai szabadkőművességet a „dualizmus kultúrpápája”
- Egyedülálló módon megbecsülte gyárának alkalmazottait Ganz Ábrahám
- Elismert régész és szabadkőműves is volt a "dualizmus kultúrpápája"
- A fogságból is megszökött a magyar statisztika atyja, Keleti Károly
- Veszteséges pénznyelőből jövedelmező ágazattá tette a magyar vasutat Baross Gábor
- Sokallta Bosznia megszállásának költségeit, ezért lemondott a miniszterségről Széll Kálmán
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egy „második kiegyezés” juttatta hatalomba a Generálist és mamelukjait
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap