2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Fantasztikus színekben pompázik az egyiptomi múmia gallérja

2013. november 6. 14:51 MTI, Múlt-kor

Szinte teljesen megtartotta eredeti színeit az a gallér, amelyet egy egyiptomi múmia „viselt”, s amelyet az egyik thébai sírban találtak. A több darabból álló leletet mostanra sikerült gondos munkával összeilleszteni.

Az egyiptomiak kedvenc melldísze a gyöngyökből összeállított úgynevezett uszeh-gallér volt. A fenti képen látható, színes gallér anyaga a sajátos egyiptomi papírmasé-keverék, a kartonázs volt, s egy múmiának szánták. A gallér mellett talált agyagpecsét – amely egy papiruszt tartott össze – arra enged következtetni, hogy az elhunyt előkelő származású, valószínűleg egy vagyonos temetkezési vállalkozó volt, üzlete pedig jól mehetett.

A nagyjából 2300 éves uszeh-gallért a dél-egyiptomi Luxorban, az ókori Théba egyik síremlékében találták meg. A színpompás anyagon egyiptomi vallási elemek láthatók. A felső sarkokban két, az egyiptomi istent, Hóruszt megtestesítő, szárnyas napkorongot viselő sólyom van, míg a felső rész közepén emberfejű, madártestű lény látható – az ember egyik halál utáni megnyilvánulási formáját, a 'Ba'-t jelenítve meg –, amely a múmia halhatatlan lelkét jelképezi.

A díszítés középső részén arany síremlék rajza fedezhető fel, benne két istennővel – feltehetőleg Ízisz és Neftisz –, akik a síremlék közepén lévő istenség – valószínűleg a sakál fejű Anubisz – felé fordulnak. A gallér nagyjából 22 centiméter magas – a sólymokat nem számítva –, és hozzávetőlegesen 42 centiméter széles. Alját lótuszok szegélyezik.

A sírhelyet eredetileg több mint 3300 évvel ezelőtt alakították ki Ehnaton fáraó egyik szolgálója számára. Valamivel később egy hivatalnok készíttetett magának ugyanitt sírhelyet. Az évszázadok múlásával egyre több embert – a pontos szám ismeretlen – helyeztek a sírban örök nyugalomra, és egyiküket ezzel a díszes gallérral a nyakában hantolták el.

A Pennsylvaniai Állami Egyetemen dolgozó Susan Redford és csapata több száz kartonázs-töredéket talált a sírnál végzett ásatások során. A gallért alkotó darabokat 2000-ben és 2002-ben fedezték fel. A csapat művésze, Rupert Nesbitt aprólékos munkával összeillesztette a leletet, Redford pedig az Archaeological Research in the Valley of the Kings & Ancient Thebes: Papers Presented in Honor of Richard H. Wilkinson című kötet egyik tanulmányában részletezte eredményeiket.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár