2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az őrült császár újabb hóbortjára derült fény

2013. augusztus 13. 08:26

Róma városának közelében nemrégiben egy mini-Colosseumot fedeztek fel, amelyet Commodus császár a saját szórakoztatására építtetett. A második században a magánbirtokán épült arénában az uralkodó gladiátornak öltözött, s vadállatok leöldösésében lelte kedvét.

A Commodus római császár (180-192) genzanói birtokán lévő amfiteátrum hasonlít a római Colosseumra, ám padlózata márványból épült fel. A császár, aki magát Jupiter fiának, Herkulesnek tekintette, s gyakran lehetett látni hérószi öltözetében, azaz oroszlánbőrben és bunkóval a vállán, saját szórakozására építette a 60 méter szélességű és 40 méter magas ovális küzdőteret, ahol gladiátornak képzelve magát egzotikus állatokat öldösött.

Az arénát egy amerikai régészcsapat véletlenül fedezte fel, mikor a szakemberek az Antoninusok ismert birtokán egy fürdőt készültek feltárni. Egyszerre több mint 1300 néző foglalhatott helyet az amfiteátrumban, ahol Marcus Aurelius fiát éltethették. Commodustól egyébként nem állt távol a „gladiátorlét”, rendszeresen edzette testét, s gyakran kipróbálta magát a harcban.

A történetírók szerint minden ellenfelét – legyen az ember vagy állat – legyőzte, azonban ezt nem csupán legendás testi ereje miatt érte el. Az íjászatban és gerelyhajításban is jártas uralkodó egzotikus állatok tucatjait gyilkolta le az ehhez hasonló épületekben, ahol az ókori utazó zsiráfot, elefántot, oroszlánt, de még struccokat is láthatott haldokolni.

A húszévesen trónra kerülő uralkodó kezdetben nagy népszerűségnek örvendett, mivel befejezte apja barbárok ellen folyó, költséges és igen nagy véráldozatokkal járó háborúit. Később azonban elrendelte, hogy istenként imádja őt népe, s lassan visszatért a Nero uralma óta nem látott terror.

A New Jersey-i Montclair Állami Egyetem kutatócsapata föld alatt futó, az arénába vezető csatornákat talált, ami szerintük arra utalhat, hogy akár tengeri ütközeteket is eljátszhattak a mini-Colosseumban. A Sunday Times értesülése szerint egy csigalépcső is vezetett a mélybe, ahonnan – mintegy 3 méter mélységből – egy emelőszerkezet segítségével hozhatták felszínre a vadállatokat. Az ásatásvezető Timothy Renner professzor szerint ez az építmény csupán a császár gyakorlására szolgált, itt „képezhette” ki magát vadállatokat ölő gladiátorrá.

Commodus, aki gyakran női ruhákban jelent meg a színházakban vagy az amfiteátrumokban, élvezte, hogy fájdalmat okozhat. Kegyetlensége nem csupán az állatok irányában nyilvánult meg, egyik alkalommal például, miután nevetségessé tett egy túlsúlyos rómait, egy jól irányzott vágással felnyitotta annak gyomrát. A buja uralkodó közel háromszáz ágyast tartott, akik a plebsszet és az arisztokráciát egyaránt képviselték. Természete sok ellenséget szerzett neki: végül 192-ben, miután az ellene irányuló mérgezési kísérlet meghiúsult, „személyi edzője”, egy birkózó végzett vele.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Legfrissebb
Legolvasottabb

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár