500 gyermek apja lett a brit spermadonor
2013. augusztus 12. 12:08
Az első világháború okozta felborult nemi arányok és a frontokról hazatért férfiak nemzőképtelensége már-már társadalmi katasztrófával fenyegetett a húszas évek Nagy-Britanniájában. A születésszabályozás úttörőjeként emlegetett Helena Rosa Wright a problémát egy általa alkalmasnak vélt spermadonorral kívánta orvosolni. A britek "Ádámja" összesen 500 gyermek megszületésében segédkezett, a program a legnagyobb titokban folyt.
Korábban
A modern kor számos tudományos megoldást kínál a gyermektelenség egyre tömegesebbé váló problémájára, kezdve a lombikbébi programtól a különféle spermabanki szolgáltatásokig. Kevesen tudják azonban, hogy ezek elterjedése előtt a 20. század elején is létezett egy ilyen célból életre hívott program – természetesen a legnagyobb titokban.
Helena Rosa Wrightot (1887-1982) nem kell bemutatni: a brixtoni születésű, a fogamzásgátló szerekre specializálódott elismert orvos korának egyik sikerszerzője, aktivista és tanító volt, a születésszabályozás, a családtervezés és a szexterápia úttörője Nagy-Britanniában és világszerte. Két klinikát nyitott: egy jómódúaknak fenntartott intézményt Knightsbridge-ben, egyet pedig a szegénysorsúak számára Notting Hillben.
Helena innen szervezte élete nagy vállalkozását: több száz olyan nőnek nyújtott segített, akinek a férje az első világháború után képtelen volt gyermekkel megörvendeztetni hitvesét. 1914 és 1918 között több mint egymillió brit katona halt meg a nyugati fronton, aminek következtében nagyon eltorzultak a nemek közötti arányok. A helyzetet súlyosbította, hogy az 1918-1919-ben pusztító spanyolnáthában elhunytak jelentős része a 25-40 év közötti férfiak közül került ki, ennek eredményeként 1917-ben 1,7 millióval több nő volt a Brit-szigeteken.
A frontokról hazatértek egy része sem örülhetett: sokan a közvetlen sérülések vagy a poszttraumás stressz szindróma következtében képtelen voltak teherbe ejteni feleségüket. Wrightnak több száz asszony vallotta be, hogy segítségre van szüksége; szeretik a férjüket, de gyereket akarnak, mindenáron. Azaz: "spermadonor" kellett nekik, jóval azelőtt, hogy a szolgáltatás megszületett volna.
Helenának különleges férfira volt szüksége, olyasvalakire, aki semmilyen kapcsolatban nincs az érintettekkel, magas, jóképű, fogai hibátlanok, intelligens, jól táplált és egészséges. Így esett a választása az 1889-ben született Derekre. A férfi George nevű testvérével Angliában és az akkori Ceylonban (ma Srí Lanka) nevelkedett, 1909-ben a brit korona uralma alatt álló Malajziára került, ahol az első világháború idején egy helyi gumiültetvényen dolgozott.
Csak az 1918-as fegyverszüneti egyezmények után térhetett haza, ekkor ismerkedett meg egy Suzanne nevű ápolónővel, akit feleségül vett, s aki Helenának is bemutatta. Fontos pillanat volt ez életükben, s miután Helena bizalmába fogadta a férfit, elmondta, hogy mi a terve Derekkel. A férfi izgatott lett és úgy döntött, segíteni fog. A programba bevont nőknek némaságot kellett fogadniuk és tíz fontot fizettek egy alapba, amelyből Wright az adminisztrációs, illetve kórházi költségeket fedezte.
Derek nem találkozhatott a nőkkel, így akarták elkerülni, hogy a kiválasztottak – bármennyire legyenek is eltökéltek – esetleg meggondolják magukat. A nők táviratban egyeztettek maguknak időpontot, a férjek pedig dönthették, hogy akarnak-e a férfival találkozni – a válasz általában nemleges volt. A kiválasztott nap előtt Helena táviratozott Dereknek, aki azon az estén fekete öltönybe bújt, fehér pólót húzott hozzá és pöttyös csokornyakkendőt viselt, fekete bőr Gladstone táskájába hálóinget és egy üveg brandyt pakolt.
A házastársi szex örömétől megfosztott nők közül sokan szerették volna, ha Derek a "nagy nap" után visszatér hozzájuk, de a Helena által irányított titkos szolgáltatás lényege az volt, hogy a gyermek érkezésével fenntartsák és megerősítsék a házassági köteléket. Derek az elkövetkező években közel ötszáz hölgyet látogatott meg; sokan teherbe estek, ám a férfi – tartva magát a titkos alkuhoz – második alkalommal már soha nem tért vissza.
Hosszú élete és pályafutása során a munkamániás Helena számos alkalommal került vitába orvosetikai kérdések miatt. A negyvenes években maga is beismerte, hogy törvénytelen módon abortuszokat végzett, 1968-as perében azonban minden vád alól felmentették. Élete hátralevő részében is dolgozott, sokat utazott, 93 éves korában érte utol a halál. Derek 1917 és 1950 között összesen 493 gyermeknek adott életet, feleségétől három fia, apja szeretőjétől pedig további két fia született, de volt négy hátrahagyott gyermeke Malajziában is.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
maják
- Már az aztékok is kötöttek fogadásokat különféle játékok végkimenetelére
- Bizarr labdajáték jelentette a legnagyobb szórakozást Tikal népének
- Háromezer éves maja települést fedeztek fel Guatemalában
- A magyar sajtó és a bolgár hadba lépés
- Minden évben várják, de eddig nem jött el a világvége
- A hódítók nem tudták teljesen eltüntetni az amerikai őslakosok hagyományos népi játékait
- A titokzatos dzsungelbéli főváros a Csillagok Háborúja díszletéül is szolgált
- A leghíresebb maja romváros eddig lezárt részei is látogathatók lesznek
- A maja villámisten ritka szobra került elő Mexikóban
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap