Korábban érkezhetett a mai ember Európába
2011. november 3. 14:48 Discovery News
A Homo sapiens a korábban véltnél jóval előbb, már 45 ezer éve megjelent Európában, de még ötezer évig a neandervölgyivel osztozkodott a kontinensen.
Korábban
Egy új kutatás azt állítja, hogy a modern ember Európában már 45 ezer éve megjelent, amiről egy dél-olaszországi barlangban talált tejfog árulkodik. A felfedezés azt jelenti, hogy fajunk első képviselői sokkal régebb óta vannak jelen Európában, s legalább ötezer évig a neandervölgyi mellett éltek.
„Ez alatt az idő alatt bizonyára érintkeztek egymással, de erre nincsen bizonyítékunk” – mondta el Stefano Benazzi, a Bécsi Egyetem antropológusa. A Benazzi és kollégái által tett felfedezés előtt még az élt a köztudatban, hogy a modern ember a mai Románia területéről vándorolt nyugatabbra 40 ezer éve. A Közel-Keleten a korai felső paleolitikumi modern emberi kultúrák jelenléte 45 ezer évvel ezelőttig volt ismert, így a kutatók a Homo sapiens és a Kelet-Európából érkezett csoport közötti ötezer évnyi eltérésre keresték a magyarázatot.
„A lelet analízisével sikerült ezt a lyukat is betömnünk” – jelentette ki büszkén Benazzi, akinek tanulmánya a Nature e heti számában jelent meg. A kutató kollégáival együtt a legújabb tudományos módszerekkel – köztük CT-vizsgálatokkal – két, még 1964-ben a pugliai Grotta del Cavallo barlangban talált, korábban a neandervölgyi embernek tulajdonított gyermekfogat vizsgáltak meg újra, majd összehasonlították az angliai Devonban talált állkapoccsal.
Benazzi elmondta, a kutatás arra nem adott választ, hogy eleink milyen úton érkeztek a kontinensre. „A legvalószínűbb, hogy keletről, a Duna mentén jöttek” – adott egy lehetséges magyarázatot a szakember, majd hozzátette: nehéz a pleisztocén kori populációk vizsgálata, mivel a táj azóta rengeteget változott. „A Földközi-tengeren való átkelés is egy elmélet, de erre sincs bizonyíték” – mondta.

Thomas Higham, az Oxfordi Egyetem kutatója szerint a felfedezés azt támasztja alá, hogy „a világnak ezen a részén a modern ember együtt élhetett a neandervölgyivel”, bármennyire is tiltakozik ez ellen néhány tudós.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2013
- A múlt század romkocsmái
- A Romanov-ház utolsó évtizedei
- Udvari bolondok a történelemben
- Száz éve épült a szőnyi álomkastély
- Udvari arcképfestők és fejedelmi modelljeik
- A Magyar Néphadsereg és az Egri csillagok
- A Kennedy-család és az öröklött hírnév
- Nem volt könnyű életük az újkori udvari bolondoknak
- Robert Capa és Magyarország
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50