Koppenhága étrendjéről mesélnek az évszázados dán latrinák
2011. szeptember 15. 15:50
Két, háromszáz éves közlatrinát tárnak fel a koppenhágai Kultorvet téren. A szokatlan leletekből kiderült, hogy mit ettek és mivel kereskedtek, valamint az, hogy milyen kórokban szenvedtek a dánok a 18. század elején.
Korábban
"Nos, úgy bűzlik, mint a rohadt tojások" - kommentálta a lelőhelyet Hoda El-Sharnouby régész a dán Politiken lapnak, ugyanis a szakember és csapata két háromszáz éves illemhely tartalmát tárta fel. Az ásatás során érzett jellegzetes szag kedvező jel volt a régészek számára, mert a bűz azt jelezte, hogy a gödrök tartalma még nem bomlott le teljesen, így elemezhető. Az ürülék a talaj csekély oxigéntartalmának köszönhetően meglepően jó állapotban maradt fenn.
Az archeológusok egy metróberuházásnak köszönhetően tárják fel Koppenhága egyes részeit. A régészek gyakorta találnak latrinákat, ámde a Kultorvet téri illemhelyeket kiemeli a bennük talált nagy mennyiségű tartalom. "Cseresznyét, fügét, és lenmagot ettek, illetve minden bizonnyal rozskenyeret vagy rozskását fogyaszthattak, mert rozsmezőn termő gyomok magjaira is ráleltem" - közölte Mette Marie Hald archeobotanikus, aki a leletek elemzését végzi. Hald bélférgekre utaló nyomokat is talált az újkori székletben.
Új nézőpontból tárulhat fel Koppenhága alsóbb rétegeinek élete a leletek révén, ugyanis a Kultorvet létesítményei mindenki számára nyitott közlatrinák voltak. Az illemhelyeket csak az 1728. októberében tomboló tűzvész előtt használhatták, ugyanis a tragédiában Koppenhága jelentős része megsemmisült.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap