Francia harag szülte a Nofertiti-vitát
2011. augusztus 22. 09:41 MTI
A Nofertiti szépséges egyiptomi királyné világhírű mellszobra körüli vitát francia harag szülte, és az I. világháborúig nyúlik vissza gyökere - fedte fel eddig nem ismert iratok vizsgálatából egy művészettörténész.
Korábban
A háromezer évesnél is régebbi büsztöt 1913-ban adták a németeknek, miután befejeződtek azok az ásatások, amelyek során előkerült, és az egyiptomi, illetve a német fél felosztotta a leleteket. A szobor Berlinbe került, Egyiptom azonban 1925-ben nagy vehemenciával visszakövetelte az értékes fejet.
Mindennek oka Bénédicte Savoy művészettörténész szerint abban rejlett, hogy az afrikai ország régészeti hatósága akkoriban egy francia férfi, Pierre Lacau (1873-1963) vezetése alatt állt. Lacau az első világháborúban harcolva megutálta ellenfeleit, a németeket, ámde a jeles szakember nemcsak tőlük viszolygott, hanem Egyiptomtól is, így az első világégés hófödte lövészárkait kellemesebb időtöltésnek tartotta, mint a sivatagot. Noha 1915-ben felszólították hogy a vérszivattyút hátrahagyva foglalja el a régiségügy vezetőjének neki ítélt székét Kairóban, az első világháború végéig késlekedett posztjának betöltésével, inkább a frontvonalon akart maradni, vagy otthon, a párizsi Louvre-ban szeretett volna karriert építeni.
Lacau posztja elfoglalását követően minden erejét felhasználva próbálta bizonyítani, hogy a németek hibát követtek el Nofertiti szobrának elvitelével; gyűlölte a német régészeket, ezért kitartó követelésének köszönhetően a britek 1915-ben dinamittal felrobbantották az előbbiek bázisául használt luxori házat. Ezt követően a francia minden erejével az általa megvetett nép archeológusainak távoltartására összpontosított. "Egy nemzetnek lehetnek igaz tudósai és teljesen korrupt lelke" - jegyezte meg Lacau egy dán kollégájának.
Az egyiptológus a húszas években újrakezdte a Nofertiti szobráért folytatott küzdelmet, de nem sikerült áttörést elérnie. Később ironikus módon Hitler maradt Lacau egyetlen reménye, a német külügy 1933. október 9-én ígéretet tett a büszt visszaszolgáltatására, de végül a náci diktátor meggondolta magát, így a szobor Berlinben maradt.

Savoy épp a Pierre Lacau hagyatékában szereplő iratköteg, a Tete de Nefertiti 1925-1931 (Nofertiti feje 1925-1931) cím alatt gyűjtött füzér alapján vonta le következtetéseit. "E dokumentumoknak hála, egyértelműen szem elé kerülnek a Nofertiti körül Egyiptom és Németország között zajló vita eddig alábecsült francia vonatkozásai" - írta Nofertiti, egy német-francia ügy című könyvében Savoy.
Nofertiti - akinek neve azt jelenti, a szépség megérkezett - mind a mai napig parázs viták kereszttüzében áll. Az egyiptomi Legfőbb Régészeti tanács korábbi vezetője, Záhi Havvász többször is visszakövetelte a berlini Neues Museumban kiállított szobrot, az egyiptomiak lendülete azonban nemrég alábbhagyott, mert a rövid ideig miniszteri rangot is viselt Havvász ellen korrupció és illegális műkereskedelem miatt nyomozást indított a kairói ügyészség.
Nofertiti (Nefertiti) Ehnaton egyiptomi fáraó felesége volt. Mellszobra becslések szerint i.e. 1355 környékén készült, 1912-ben került elő. Berlinben 1923-ban állították ki először.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


2. Hunyadi Mátyás uralkodása
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Oroszlánrészt vállalt Mátyás királlyá választásában Szilágyi Erzsébet
- Szinte teljesen ködbe burkolózik Szilágyi Erzsébet élete
- Bár kevés biztosat tudunk róla, rendkívül fontos szerepet játszott a magyar történelemben Szilágyi Erzsébet
- Magyarország történetéről szóló, elveszettnek hitt 16. századi kéziratot vizsgálnak a BTK kutatói
- A befolyásolható ifjú király előbb esküt tett Hunyadi Lászlónak, majd kivégeztette
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- Fényes győzelmet arattak Kinizsiék Kenyérmezőnél a portyázó törökök felett
- A kiéheztetés lassú, de biztos fegyverével kényszerítette térdre Ausztriát Mátyás király
- A skót klánalapító, a skizofrén és a püspök – öt királyi fattyú a magyar történelemből
- Egy hároméves kislány találta meg a páratlan leletet 12:11
- Különleges kéziratokkal, levelekkel, fotókkal is bővül a Nádas Péter-gyűjtemény 11:30
- Miről mesél egy 1200 éves edény? 10:56
- Tudta, hogy Jordániában is van Camino? 09:21
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap