Befolyásolták az időjárást a világháborús bombázók kondenzcsíkjai
2011. július 13. 08:52
Meteorológiai és hadműveleti adatok összevetésével sikerült felmérni az egyik második világháborús légitámadás során a bombázók által húzott kondenzcsíkoknak az időjárásra gyakorolt hatását.
Korábban
Miután egy rádióműsorban hallotta, amint egy idős hölgy egy légi támadásról szólva elmeséli, miként „vált az ég fehérré, mintha felhő lenne”, Roger Timmis, a Lancaster Environment Centre munkatársa elkezdett magyarázatot keresni arra, hogy a második világháborús bombázások hogyan változtatták meg az időjárást.
A kondenzcsíkok számos módon befolyásolják az időjárást. Egyfelől felfogják a hőt, ami az űrbe szökne ki, másrészt pedig visszaverik a napsugarakat, ezáltal hűtik a föld felszínét. A klímakutatók között azonban konszenzus van abban a tekintetben, hogy a jelenség mindent összevetve felmelegedéssel jár.
Mivel a negyvenes években a polgári célú légiközlekedés még gyerekcipőben járt, a kondenzcsíkok által okozott hatások felméréséhez elengedhetetlen a hadi források megvizsgálása. „A pilóták sokat törődtek a kondenzcsíkokkal” – mondta el Rob MacKenzie, a Birminghami Egyetem munkatársa. „Nyomot hagytak maguk után, s miután lelőtték őket, feljegyezték az eseményeket” – tette hozzá.
Az US Army Air Force és a British Royal Air Force hadműveleti feljegyzéseiből, valamint a meteorológiai forrásokból Timmis és MacKenzie össze tudták hasonlítani az időjárási viszonyokat ott, ahol a repülőgépek közlekedtek, valamint a néhány kilométerrel távolabbi területeket, ahol ellenszél fújt.

Minden időjárási körülmény adott volt, hogy 1944. május 11-én felszálljon egy második világháborús bombázó; az ég tiszta, az idő pedig elég csapadékos volt ahhoz, hogy a kondenzcsík jól kivehető legyen. Timmis és MacKenzie kutatásából kiderült, hogy ott az ég sokkal felhősebb, s közel egy Celsius fokkal hidegebb volt – olvasható a International Journal of Climatology legújabb számában.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Különleges kéziratokkal, levelekkel, fotókkal is bővül a Nádas Péter-gyűjtemény 11:30
- Miről mesél egy 1200 éves edény? 10:56
- Tudta, hogy Jordániában is van Camino? 09:21
- Az eltűnt város nyomában: Riobamba titkai a föld alatt 08:17
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap