Papírmúmiák Philadelphiában
2011. február 11. 10:58
Több évtizedes tárgyalások eredményeként az Egyesült Államokba látogattak a kínai Hszincsiang tartomány leghíresebb kincsei, a múmiák – illetve papírmasé társaik.
Korábban
A kaliforniai Santa Ana és Houston városában bemutatott múmiákat több tízezren tekintették meg a tengerentúlon, a vándorkiállítás utolsó állomásán, a Pennsylvania Egyetem Régészeti és Antropológiai Múzeumában (amelynek kiállítása a Selyemút titkai címet viseli) azonban nem várt problémák adódtak.
A kiállítás ugyan időben megnyílt, de a múmiák továbbra is Houstonban voltak, a többi kiállításra váró tárgy pedig Philadelphiában, hatalmas faládákban, lezárva várta a zöld jelzést a kínai illetékesektől – mindhiába. Amikor Kate Quinn tervező és kollégái megtudták, hogy nem vehetik elő a műkincseket a ládából, elkezdtek papírmaséból múmia utánzatokat készíteni; nyomtattak, vágtak, díszítettek (az inspirációt a flickr internetes fotómegosztóról merítették), majd az így megszületett „múmiákat” üvegdobozba helyezték. A kissé szürreális kiállítás megelégedéssel töltötte el a látogatókat, akik ha ugyan nem is özönlenek, de ugyanúgy végigmustrálják a „leleteket”, mintha igaziak lennének.
Tidin Csang, az amerikai kínai nagykövetség kulturális attaséja a következővel magyarázta az esetet: „A régészeti kiállítások védelmére vonatkozó jogszabályok értelmében egyetlen gyűjteményt sem lehet nyolc hónapnál hosszabb ideig utaztatni. A törvény az törvény, nem hághatjuk át”. Csang szerint a Penn akkor hibázott, amikor megkötötte a szerződést Pekinggel, de nem ellenőrizte a jogszabály időbeli korlátait. A Penn Múzeum igazgatója, Richard Hodges szerint egyszerű félreértés történt, de ennek kiküszöbölése után lát rá némi esélyt, hogy a közeljövőben az igazi múmiákat is megtekinthetik a látogatók.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap