Skót lehetett Robin Hood
2011. január 4. 08:19 The Daily Telegraph
Robin Hood, az angol hősök archetípusa valójában skót volt - legalábbis egy új kutatás szerint.
Korábban
Általában úgy tartják, a tolvajok fejedelme Nottinghamshire-ból származott, de Jack Whyte történelmi regényíró most nem kevesebbet állít, mint hogy a sherwoodi erdővel azonosított hős gyökereit valahol a határ északi oldalán kell keresnünk. Whyte legújabb műve, a The Forest Laird című könyve után kutatva jutott arra a felfedezésre, hogy Robin Hoodban a Mel Gibson által is alakított karakter, William Wallace vonásai jelennek meg.
A 70. életévében járó, ötven éve Kanadában élő író szerint erre az egyetlen bizonyítékot Wallace pecsétje szolgálja. Ez a Lübecki Levélen található, amit a skót lovag 1297-ben küldött a német városba egy hónappal a Stirling Bridge melletti csata sikeres megvívása után, jelezvén az európai kereskedőknek, hogy Skócia továbbra is tárt karokkal várja az üzleti lehetőségeket kínálókat.
„A pecsét azt mutatja, hogy a lovag az íjat használta jelként, ez pedig azt egyértelműsíti, hogy Wallace íjász volt” – állítja Whyte. „A kutatások során kiderült, hogy Wallace nagybácsijának, Malcolm Wallace-nak dolgozott, mint erdei vadász, ami a vadőr középkori megfelelőjének számít. Igazi törvényenkívüli volt, orvvadászatból élt, gyerekkorának nagy részét pedig a Selkirk-erdőben elrejtőzve töltötte. Szóval itt van egy íjász, aki ráadásul törvényen kívül, egy erdőben él, barátnőjét Mirrennek hívják (a Marion skót megfelelője); őt később elrabolják és meggyilkolják, ugyanúgy, ahogyan A rettenthetetlen című filmben. Úgy gondolom, hogy ez a férfi – mint fiatalember – volt az a valaki, akinek alakjából Robin Hood legendája kinőtt” – tette hozzá.
Nem ez az első eset, amikor a tolvajok fejedelmét Skóciával hozzák összefüggésbe: az első lehetséges modell skóciai Dávid volt, Huntington earlje. David Crook, a Nottinghami Egyetem elismert Robin Hood-kutatója szerint a legenda egy valós személyen alapult, egy tolvajon, akinek csillaga az évek során egyre magasabbra emelkedett.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31