Épül Mohács koronája
2010. november 19. 10:48
A tervezett ütemben haladnak a Mohácsi Történelmi Emlékhelyen az új, hatalmas Szent Koronát idéző fogadóépület építésével, amelyet jövő tavasszal már birtokba vehetnek a látogatók – írja a műemlékem.hu magazin.
Korábban
„2011 májusában nyílik meg az új fogadóépület a látogatók előtt. Eddig minden a tervek szerint halad, a tizenhét méter átmérőjű, tizenöt méter magas, kör alaprajzú épületnél sikerült végezni az alapozással, s eddig az időjárás is segítette az építkezést” - mondta el Buchert Eszter, a Duna-Dráva Nemzeti Park általános igazgatóhelyettese.
Mint arról korábban már beszámoltunk, a Mohácsi Történelmi Emlékhely 2007-ben nyújtotta be a pályázatát az új fogadóépület felépítésére. Tavaly év végén nyerték el a megvalósításhoz szükséges támogatást a Mohács-Siklós Turisztikai Tengely elnevezésű projekt részekét.
„Volt idő alaposan kidolgozni a terveket, hiszen az 1976-ban megnyitott emlékhely 1996-ban került az akkor megalapított nemzeti parkunkhoz. Tudtuk, hogy tennünk kell valamit, hiszen a látogatottság a kezdeti évi százezerről tízezer alá csökkent. Az új fogadóépületet, amely interaktív élményt nyújt majd a látogatóknak, már 2003-tól szerettük volna felépíteni. A tervezője Vadász György Kossuth- és Ybl-díjas építész, aki a hetvenes évek elején az emlékhely már meglévő részeit is tervezte” - tette hozzá Buchert Eszter.
Bár így jövő nyár elejére megújul az emlékpark egy része, a tömegsírokon lévő kopjafák már javításra, cserére szorulnak. Az elmúlt hónapokban tizenkettőt sikerült újrafaragtatni, azonban összesen százhúsz található a területen, amelyek szimbolikusan megelevenítik a csata történetét is.
„Örvendetes a Mohácsi Történelmi Emlékhely fejlesztése és remélem, hogy a jövőben több figyelmet kapnak majd általában is mind a nemzeti, mind a történelmi emlékhelyek” - jelentette ki Radnainé dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság főtitkára. Hozzátette: ugyan a kulturális örökség védelméről szóló törvény öt évvel ezelőtti módosításakor a Bizottsághoz utalták a nemzeti emlékhelyekké és történeti emlékhelyekké nyilvánítás javaslattételét, s ők elkészítették a törvény tervezetét, a kormány még csak nem is tárgyalt róla.
A cikk folytatása és képek az építkezésről a műemlékem.hu magazinjában
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57
- A hatalmas érdeklődésre való tekintettel a Magyar Nemzeti Múzeum meghosszabbítja népszerű ékszerkiállítását 12:56
- Egy hároméves kislány találta meg a páratlan leletet 12:11
- Különleges kéziratokkal, levelekkel, fotókkal is bővül a Nádas Péter-gyűjtemény 11:30
- Miről mesél egy 1200 éves edény? 10:56