A katonák mellett a ramadánt is le kell győzniük a libanoni régészeknek
2010. augusztus 27. 12:24
Sokszor cserélt gazdát a keresztesek által 1103-ban épített tripoli fellegvár, amelynek területén most a régészek és a katonák osztozkodnak.
Korábban
A Libanon második legnagyobb városában található Raymond de Saint Gilles-citadella két helyiségét a viszonylag nyugodtnak mondható biztonsági helyzet felett őrködő hadsereg megfigyelő posztként használja. A katonák azonban nem várt ellenállásba ütköztek a citadellát saját felségterületüknek tartott régészek részéről, akik szerint a hadsereg tagjai nem vigyáznak megfelelő módon a középkori kincsekre. „Azt szeretnénk, ha elmennének innen, de nekik eszükben sincs távozni” – mondta a régészeti ásatások vezetője.
Az elkötelezett kutatók szerint a hadsereg tartózkodása remélhetőleg csak átmeneti jellegű lesz. A libanoni polgárháború idején számos felkelő csoport költözött a citadellába, amelynek kilencszáz éves falai a katapultok és gránátvetők nyomait viseli. Csak tetőzi a bajt, hogy a főképp muzulmán régészekből álló csapat tagjai a ramadán miatt böjtölni kényszerül, ezért mivel napkeltétől napnyugtáig nem esznek és nem isznak, energiájuk mellett a lelkesedésük is alábbhagyott.
„Ez katasztrófa” – nyilatkozta az amúgy keresztény vallású régészvezető. „A munkások éhesek, szomjasak, egész nap rosszkedvűek és nem akarnak dolgozni. Tudom, hogy milyen nehéz lehet víz nélkül, de mindig azt mondom nekik, ez az ő választásuk” – tette hozzá. A régészek munkáját az augusztusban szokatlanul magasnak számító negyven fokos hőmérséklet is nehezíti, nem beszélve a makacs libanoni hadseregről, amelynek tagjai szótlanul szemlélik a körülöttük zajló munkálatokat, és nem áll szándékukban elhagyni a stratégiai fontosságú őrtornyot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 17:35
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap