2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Teotihuacán titka

2002. október 30. 10:35

Az ősi közép-amerikai civilizációk kapcsolatát mind ez idáig homály fedte. A legújabb felfedezésekből azonban kiderül, milyen viszony fűzte egymáshoz a majákat és az aztékok elődeit.

Fokról-fokra feltárul
Teotihuacán titka
A kétezer éves Teotihuacánnak, a nyugati félteke első metropoliszának eredete régóta foglalkoztatja a régészeket. A város 21 négyzetkilométeres területét beborító piramisok a mai Mexico Citytől 40 kilométerre északkeletre fekszenek, s maguk az aztékok sem tudták, kik lakhatták a valaha nagyszerű települést, amely romjainak ők az Istenek városa nevet adták.

Annak ellenére, hogy Teotihuacán virágkora egy időre esett a Dél-Mexikó és Guatemala dzsungeljeiben kialakuló maja kultúra korai szakaszával, az archeológusok mindezidáig fontosnak tartották hangsúlyozni a két kultúra közti különbségeket, és csekély bizonyítékát látták a maják és Teotihuacán lakói közti kapcsolatnak. A helyszínen folyó ásatások során azonban a régészek nemrég a Hold-piramis feltárásakor olyan nyomokra bukkantak, melyek egyértelmű bizonyítékai a város arisztokratái majákhoz fűződő kapcsolatának.

A Saburo Sugiyama archeológus professzor (Aichi Elöljárósági Egyetem, Japán) és Ruben Cabrera (Mexikói Nemzeti Antropológiai és Történelmi Intézet) vezette kutatócsoport a Hold-piramis ásatásai során egy hármas temetkezési helyet talált, benne olyan temetkezési tárgyakkal és jádekőből készített alkotásokkal, melyek minden jel szerint maja eredetűek.

"A jádekőből faragott tárgyaknak különös jelentőségük van" - magyarázza Sugiyama professzor, aki évtizedek óta folytat feltárásokat Teotihuacán területén. "Az új leletek egy része valószínűleg Guatemalából származik. Erre utal a faragás stílusa, mely a majákra jellemző, továbbá azt is tudjuk, hogy az értékes kőből készült tárgyakat a maják uralkodói szimbólumként használták."

A jade szobrocska

A lelet részeként a felszínre került egy jade kőből faragott embert ábrázoló szobrocska, valósághű testarányokkal, de feltűnően nagy szemekkel. A jade Közép-Amerikában igen ritka, s ezért nagyon értékes kő, Teotihuacánhoz legközelebbi lelőhelye a guatemalai Motagua-völgy. Ez az információ erősíteni látszik a feltárt tárgyak maja eredetét.

A temetkezési hely a hét szintből álló piramis ötödik szintjének felső rétegében található, és valószínűleg a hatodik szint építésének megkezdése előtti áldozati felajánlás részeként Kr. u. 350. körül került oda, akkor, amikor a város hatalma csúcsán állt.

Összekulcsolt lábak

Nemcsak a szobrocska, hanem a mellette talált három emberi maradvány is növeli a lelet különleges értékét. A piramisban ugyan már korábban is találtak emberi csontokat, ám ezek kivétel nélkül megkötözött foglyok maradványai lehettek. "A korábbi leletekkel ellentétben ennek a három embernek nem kötözték össze a kezét" - mutat rá az eltérésre Sugiyama. "Mi több, ezt a hármat keresztbe tett lábakkal, ülve temették el, amit eddig sírokban még soha nem tapasztaltunk. Számos tenoktitláni falfestményen azonban láthatunk ilyen ábrázolásokat, s ezeken a papokat, isteneket és harcosokat örökítették meg ebben a testhelyzetben."

Korábban már mutatkoztak jelek arra, hogy Teotihuacánból érkeztek vezetők néhány maja városba - Tikalba, Copanba -, s látogatásuk nyomai mind a maja képzőművészetben, mind írásos emlékekben fennmaradtak. Mi több, hasonló helyzetben eltemetett holtak sírjait is feltárták a guatemalai hegyek közt Kaminaljuyu romai közt.

"A felfedezés azért jelentős, mert most először került a kezünkbe olyan emlék, ami egyértelműen a maja uralkodó osztály és Teotihuacan népének kapcsolatára utal" - mondja Sugiyama.

Mindhárom sírban talált ember férfi, akik a becslések szerint halálukkor 50 évesek lehettek, és testüket gazdagon borították ékszerek. "A három férfin Teotihuacán száz éve folyó feltárása során soha nem látott mennyiségű ékszert, díszítést találtunk" - hívja fel a figyelmet Sugiyama.

Nagy kérdés, hogy kik is lehettek ezek az emberek. A japán kutató úgy véli, könnyebb lenne a dolguk, ha csupán egyetlen ember sírját találták volna, mert akkor nyilvánvaló lenne a feltevés, hogy egy uralkodó, de legalábbis a királyi házból való személy nyughelyére bukkantak. Ráadásul könnyen meglehet, hogy az ásatások során további sírokat találnak a Hold-piramis belsejében.

A teotihuacáni Hold-piramis feltárása 2002. október közepe óta Sugiyama egyéb kötelességei miatt szünetel, s várhatóan csak 2003 augusztusában folytatódik, a rejtély megoldására tehát még várnunk kell.

  • origo

    Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

    Miért támogassam a Múlt-kort?

    2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
    Olvasta már a Múlt-kor
    történelmi magazin
    legújabb számát?

    kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

    Nyomtatott előfizetés vásárlása
    bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
    Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
    9 945 ft 8 990 Ft
    Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
    Az első 500 előfizetőnek.
    20 000 ft 14 990 Ft
  • Játsszon!

    Miről híresült el I. Miklós pápa?

    Történelmi adattárak

    Mi történt a szülinapomon?

    Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

    Bezár