2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kitekerték Tutanhamon pólyáit

2010. május 20. 19:15 Discovery News, MTI

Az orvosi gyakorlatban alkalmazott gézhez hasonlított azoknak a pólyáknak a némelyike, amelyet Tutanhamon fáraó balzsamozói használtak - az igénybe nem vett vászoncsíkok a New York-i Metropolitan Múzeum kiállításán tekinthetők meg.

Amikor a fáraó holttestét betekerték a gyantával átitatott pólyákba, a helyiséget kiseperték, a padlón heverő pólyamaradványokat összegyűjtötték, összetekerték és cserépedényekbe helyezték. A tisztátalannak tartott pólyamaradványokat nem hagyhatták a sírkamrában, ezért Tutanhamon végső nyughelyétől 110 méterre egy üregbe temették el a tárolóedényeket.

A cserépedényeket az 1907-1908-as ásatási szezonban fedezte fel a Királyok Völgyében egy New York-i ügyvéd, Theodore M. Davis által szervezett régészeti expedíció. Csapatában neves egyiptológusok dolgoztak, köztük Howard Carter, aki 1922-ben felfedezte Tutanhamon sírkamráját. Az ügyvéd által szervezett ásatások során - 1902 és 1914 - között 30 jelentős temetkezést tártak fel, köztük Tutanhamon nagyszüleinek sírját is. A gödörben nyugvó, pólyatekercseket tartalmazó cserépedények azonban nem keltették fel Davis érdeklődését, aki a leletet a Metropolitan Múzeumnak ajándékozta.

A leletegyüttesre 1941-ben figyelt fel Herbert E. Winlock, a Metropolitan kurátora, aki megvizsgálta az edények tartalmát. Mint kiderült, a pólyákat speciálisan Tutanhamon részére szőtték, és a vásznon akkurátusan feltüntették a "gyártási" időpontot. Az egyik vászoncsíkon az olvasható, hogy a Két ország urának, Nebheperuré uralkodásának 8. évében készült. "Az a bizonyos 8. év Tutanhamon életének utolsó éve, a Nebheperuré pedig uralkodói neve volt" - magyarázta Dorothea Arnold, a múzeum egyiptomi részlegének kurátora.

Hozzátette, hogy a múmiára tekert pólyákat az évezredek során károsították a balzsamozók által használt gyanták, következésképpen a Tutanhamon temetése című kiállításon bemutatott vászoncsíkok sokkal jobb állapotban maradtak fenn, mint az ifjú fáraó testére tekertek.

A leghosszabb vászoncsík 470 centiméteres, a legrövidebb pedig 39 centiméteres. A legérdekesebb az a félszáz, modern gézre emlékeztető vászoncsík, amelyek mindkét végét gondosan eldolgozták. "Sohasem láttam hasonlót a XVIII. dinasztia idejéből. A későbbi korokban az ilyen keskeny csíkokat a szélesebb vászondarabok rögzítésére használták" - emelte ki Arnold. A Tutanhamon számára szőtt speciális drága pólyák némelyike megőrizte a balzsamozók ujjlenyomatát is, akik beletörölték koszos kezüket a vászonba.

A Zürichi Egyetem múmiaprojektjét irányító Frank Rühli szerint a pólyák vizsgálata a legkorszerűbb eszközökkel érdekes adatokat szolgáltathat a tudósok számára. "A kiállításon szereplő pólyák igen fontosak, mert bepillantást engednek abba, hogy miként mumifikálták Tutanhamont" - emelte ki Rühli, aki 2005-ben a fáraó komputeres tomográfiáját végezte.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár