Kőkori sírok Stonehenge közelében
2009. június 11. 09:05 Times Online
Az angol régészek 6000 éves prehisztorikus temetkezést fedeztek fel egy hampshire-i mező légi fotózása közben. A terület feltárását azonban addig nem kezdik meg, amíg a helyi települések bele nem egyeznek a kutatásokba.
Korábban
A Stonehenge-től alig 25 kilométerre található neolitikus sírokat eddig azért nem vették észre, mert egy földművelési terület alatt voltak. A régészek szerint a temetkezési helyek kulcsfontosságú információkkal szolgálnak az emberek egykori életével és a kor környezeti körülményeivel kapcsolatban. A mostani felfedezés helyszíne egyébként közel van Cranborne Chase, Európa egyik legkutatottabb prehisztorikus lelőhelyéhez is.
Dr. Helen Wickstead, a Kingston Egyetem kutatója, és a mostani feltárásokat vezető régész szerint „ez a leghíresebb prehisztorikus tájegység, a kor kutatóinak Mekkája”. A hasonló régészeti helyszínek kutatásai alapján a szakértők már biztosan tudják, hogy a komplex temetkezések gyakoriak voltak a korban: a testeket a szabadban hagyták, amíg a szerves anyagok elbomlottak, és csak a csontok maradtak vissza. Ezeket aztán különleges elrendezésben helyezték a sírokba.
A mostani sírokat Damian Grady, az English Heritage civil örökségvédelmi szervezet fényképésze fedezte fel, aki légi fotókat készített a területről - az egyiken nyilvánvalóan látszott a két hosszú sír. Rövid konzultáció után a szakemberek biztosak voltak benne, hogy mit találtak, és ekkor hívták el a régészeket a terület feltárására.
A terület elektromágneses és ultrahangos felmérése után digitális térkép készült az ominózus területről, és kiderült, hogy a szakembereknek tipikus neolitikus temetkezésekkel van dolga. Emellett a felszínhez közel cseréptöredékeket, kovakövet és kőeszközöket is találtak. A tényleges feltárásra azonban még nem került sor, a régészek azonban biztosak abban, hogy a sírdombokban fellelhető egykori pollenekből az őskori Anglia környezetével kapcsolatban is lényeges információkat szerezhetnek.
A régészeti kutatásokat azonban a kutatók csak akkor kezdik el, amennyiben a környező települések is beleegyeznek, „az ugyanis az ő örökségük” - állítják a szakemberek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap