Elvont témákról közérthetően Táncsics börtönében
2009. március 14. 12:51 MTI
A Szólásszabadság házának létrehozását szorgalmazza a Nyílt Társadalom Alapítvány (OSA), amelynek színhelye a budai Várban található, a szólásszabadságért sokat tevő politikus Táncsics Mihály egykori börtönéül szolgáló ház lenne - jelentette be Rév István, az OSA igazgatója a pénteken Budapesten rendezett vitaindító fórumon.
Korábban
Az igazgató arról beszélt, hogy március 15-e kapcsán 12 pontban foglalták össze, milyen területeket érintene a létrehozandó intézmény. Ezek között említette a gondolat és lelkiismereti szabadságot, a szólásszabadság történetét és értelmezéseit, a cenzúra és a propaganda történetét, valamint a szamizdat, mint a cenzúra és az állami propaganda elleni küzdelem eszközének bemutatását. Ezekben a témakörökben előadásokat, fórumokat, különböző foglalkozásokat szerveznek majd.
Ugyanígy előkerül terveik szerint a Szólásszabadság házában a gyűlöletbeszéd, a szerzői jog, az információs önrendelkezés és az internetes szólásszabadság, a témákat pedig előadások, kiállítások, konferenciák és oktatási programok keretében dolgozzák fel - folytatta. Mint mondta, az épületben jelenleg az Egyesült Államok tengerészgyalogsága tartózkodik, mert a második világháború után a magyar állam egyebek mellett ezt az épületet adta az amerikaiaknak háborús jóvátételként. Az Egyesült Államok a Táncsics-börtönt hivatalosan visszaadta a magyar államnak az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulóján, ám a gyakorlati kivonulás a tervek szerint a jövő év közepén lesz, amikor a cserébe kapott két Szabadság téri bérházat megkapják az amerikai katonák - vázolta fel az ügy hátterét.
Rév István elmondta: az intézmény megalapításának anyagi fedezetét magánszemélyek adakozásából szeretnék összegyűjteni. Az állammal még nem vették fel a kapcsolatot, "először a nyilvánossággal szeretnénk tárgyalni ez ügyben", hogy a köz használhassa egyebek mellett az itt található szép kertet is - fogalmazott.
Székely Iván társadalominformatikai szakember, az adatvédelmi hivatal egyik alapítója a fórumon megjegyezte: a Szólásszabadság házának célja, hogy közérthetően szóljanak elvont témákról. Középiskolásokkal, egyetemistákkal például történelmi eseményeket dolgoznak majd fel interaktív módon úgy, hogy eljátsszák a korabeli történéseket. Ezenkívül vitákat, speciális foglalkozásokat szerveznek különböző témákban - tette hozzá.
Rámutatott arra: "van esély rá, hogy a napi politika megjelenjen az intézményben", ám ezt meg kell akadályozni, mert az intézménynek nem politikai állásfoglalások közzététele lesz a célja. Ezt úgy lehet megtenni, hogy különböző eljárásokat, szabályokat dolgoznak ki az itt szervezendő programokra vonatkozóan - vélekedett.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.