Évszázados rejtélyt oldhatnak meg az egyiptológusok
2009. március 4. 12:48 Discovery News
Néhány nemrég előkerült papirusztöredék segítségével talán egy évszázados rejtélyt is sikerülhet megoldani: végre rekonstruálható és pontosítható lesz a korai egyiptomi uralkodók listája.
Korábban
A Torinói Museo Egizio pincéjében felfedezett papirusztöredékek a 3000 éves, torinói királylista néven ismert dokumentumhoz tartoznak – tudatta az intézmény. A II. Ramszesz korából származó papírusz további töredékeinek létezésére egyébként fél évszázada már a British Múzeum kutatói is utaltak, amikor 1959-ben megvizsgálták az ókori iratot. Alan Gardiner régész ugyanis több olyan darabot is megemlít feljegyzéseiben, amelyek végül nem kerültek be a múzeumban látható végső rekonstrukcióba. Egy kiterjedt kutatás után a múzeum kutatói most ezeket felfedezték fel.
A vizsgálatok eredményei mindenki számára fontosak lehetnek, ugyanis végre pontosítható lesz majd az egyiptomi uralkodók listája is. Federico Bottigliengo egyiptológus, a múzeum munkatársa szerint ennek segítségével az 1-17. dinasztiák korának királyait sikerülhet helyes sorrendbe rakni. Ez a dokumentum szerinte azért is egyedülálló, mert más hasonló listákkal ellentétben a kisebb és trónbitorlókká nyilvánított vezetők is rákerültek. Ezen felül az uralkodási évek - egyes esetekben hónapok és napok száma is - helyet kaptak a dokumentumon.
A hieratikus nyelven írt dokumentumot Bernardino Drovetti olasz diplomata és felfedező 1822-ben vette meg Thébában. Ekkor más hasonló papiruszokkal került egy dobozba, amely egyben sorsát is megpecsételte: mire megérkezett Olaszországba, a kiszáradt lista apró darabokra töredezett. A kirakós első 48 darabját a később ismertté vált egyiptológus, Jean-Francois Champollion (1790-1832) rakta megfelelő sorrendbe, míg további több száz darabot a német-amerikai régész, Gustavus Seyffarth (1796-1885) rendezett össze. A munka oroszlánrészét 1938-ban Giulio Farina, a múzeum igazgatója végezte el. 1959-ben Gardiner azonban további lehetséges töredékekről számolt be.
A most felfedezett 160 töredék igencsak fontos: azok a dokumentum elejét, és a lista végét mutatják. Éppen ezért a szakemberek abban bíznak, hogy ezekkel a töredékekkel akár a korai dinasztiák történetét is pontosítani lehet majd. Ennek kapcsán már az is felmerült, hogy talán az egyiptomi történelem egyes dátumait, vagy akár a királyok neveit is meg kell változtatni majd.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Szovjetunió
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában?
- A korabeli sajtó szerint Spanyolországba menekült Sztálin legkegyetlenebb bizalmasa
- Rejtélyek övezik a világbajnok orosz sakkozó halálát
- Reagan csillagháborús terve gazdaságilag térdre kényszerítette a Szovjetuniót
- A Horthy-korszakban és a kommunista diktatúra alatt is megtalálta a számításait Szekfű Gyula
- Közel száz év után kerültek haza a 48-as lobogók
- Szuszlov, a szovjet „másodtitkár”
- A Föld legmélyebb kútja - a mélyfúrás története
- Elfeledett sorsok: spanyol matrózok a szovjet gulágon (folytatás)
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap