Digitális mikrofilmek az interneten
2008. október 17. 08:04
Az angol Nemzeti Levéltár forradalmian új projekttel segíti a kutatókat: a folyamatosan beszkennelt mikrofilmeket az interneten teszik elérhetővé a látogatók számára, akik tevékeny szerepet vállalhatnak a régi szövegek átírásában és értelmezésében.
A végső cél igencsak nagyszabású: a levéltárban ugyanis egyszer és mindenkorra szeretnének megszabadulni a mikrofilm-olvasó részlegtől, ezért az összes, az intézmény tulajdonában lévő tekercset digitális állománnyá alakítják.
A szkennelés eredményeként hatalmas pdf-fájlok keletkeznek, amelyeket egy minimális optimalizálás után bárki letölthet a levéltár oldaláról. Ez azonban csak a projekt egyik fele: a másikban egy wiki-motorral hajtott oldalon az online közössége is bevonják ezek értelmezésébe. Itt az olvasók elsődleges feladatát az jelenti, hogy mindenki közzéteheti, hogy szerinte mit olvasott a beszkennelt dokumentumokban, és miként írná át az azokban látható régi szövegeket.
A szakértők ezzel a korábban rosszul beolvasott, vagy átírt anyagok minőségét is ellenőrizhetik majd, illetve a korábban feldolgozhatatlan iratanyagok is felszabadulnak végre a látogatók előtt. A kutatók azt remélik, hogy végre olyan anyagokat is elérhetnek majd, amelyeket eddig a mikrofilmek rossz minőségére való hivatkozással tartottak vissza tőlük.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját 16:57
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén 15:25
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20
- 10 érdekesség a parfümök történetéről 09:57