Különleges mozaikot láthatunk Aquincumban
2009. április 6. 14:49 MTI
Frissen előkerült és már restaurált falfestményeket, kerámiaedényeket, ékszereket és az aquincumi polgárváros területén talált színes mozaikpadló-részletet is láthat a közönség április 15-től a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Aquincumi Múzeumában, a tavalyi év legszebb ásatási leleteit bemutató Van új a föld alatt című tárlaton.
Korábban
A kiállítás vernisszázsával egybeesik a múzeum szezonnyitó eseménye is: a múzeumhoz tartozó régészeti park ettől a naptól kezdve a látogatók rendelkezésére áll.
Az október 31-ig látható tárlat idei szenzációja az aquincumi polgárváros területén talált színes mozaikpadló-részlet, amelyhez hasonlót a fővárosban 25 éve nem találtak kutatók. Emellett frissen előkerült és már restaurált falfestmények, kerámiaedények, ékszerek és különböző használati tárgyak lesznek láthatóak, bizonyítva, hogy Budapest régészeti öröksége igen gazdag és minden évben tartogat meglepetéseket, nemcsak a szakma, hanem a nagyközönség számára is.
Az immár 13. alkalommal megrendezett kiállításon felvonultatott tárgyak a főváros történetének az őskortól kezdődő, a római foglalás időszakán keresztül egészen a népvándorlás korig tartó, több mint hétezer évét ölelik fel. A múzeum régészei az újonnan előkerült több mint 180 ezer tárgyból válogatták a bemutató anyagát.
Az Aquincumi Múzeum tavaly csaknem félszáz régészeti ásatást és több mint száz régészeti megfigyelést végzett beruházásokhoz kapcsolódóan a főváros területén. A Műemléki Világnap alkalmából április 18-án 14 órától Havas Zoltán régész tart előadást Budapest római műemlékeiről. A múzeum 2009-ben csatlakozott a Nemzetközi Műemléki Világnaphoz, hiszen két olyan épülettel is büszkélkedhet a római romokon kívül, amelyeket műemlékké nyilvánítottak.
Az egyik ilyen műemlék az 1894-ben megnyitott épület, amely a római kori polgárváros maradványai között épült fel: a környezetbe illeszkedő antik hatású épület a főváros első saját alapítású múzeuma volt. A másik egy ipari műemlék, a Szentendrei út 135. szám alatti volt ELMÜ-épület. A ma kiállításoknak helyet adó, az aquincumi polgárváros területén álló, eredetileg transzformátorháznak készült épület Györgyi Dénes tervei alapján 1933-ban készült el.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Középkor
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban
- Dániából származhat a legendás Sutton Hoo-i sisak?
- A csata, ami megmentette Angliát: II. Henrik titkos győzelme
- Különös középkori gyógymódok: menyéthere és varázsigék
- Több száz csontvázat találtak Gloucesterben
- Elit harcos fegyverére bukkantak Lengyelországban
- Először behódolt, majd fellázadt az angol király ellen Robert Bruce
- Loch szigete ritka középkori crannog - most feltátrják
- 10 építmény, amely a mai napig ámulatba ejti az embereket
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap