2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A régi pesti zsidónegyedet védenék a párizsi magyarok

2008. január 11. 09:00

A budapesti világörökségi helyszín, különösen a régi pesti zsidónegyed megőrzése érdekében nyílt levelet intézett vezető poltikusokhoz a Mardis hongrois de Paris kulturális egyesület.

A hét elején elküldött levélhez csatolták azt  petíciót, amelyet 313-an írtak alá: a kultúra, a városrendezés, az építészet, az örökségvédelem képviselői,  illetve politikai,  közéleti személyiségek és magánszemélyek. A petícióban a párizsi civil szervezet az ÓVÁS! Egyesülethez csatlakozva kérte Francesco Bandarintól, az UNESCO Világörökség Központ Igazgatójától, hogy segítse elő, hogy nemzetközi szakértők a helyszínen megvizsgálják a történeti városrészt érintő szabályozási terveket és értékeljék a folyamatban lévő városrendezési lépéseket.

A petíció aláírói között van többek között Fejtő Ferenc író, újságíró, történész, Méray Tibor író, Ariella Masboungi állami főépítész, Dany Jullien, a Civitas Nostra elnökhelyettese, Dominique Bertinotti, Párizs IV. kerületének, a Marais negyednek a polgármestere, Jacques Boutault, Párizs II. kerületének polgármestere, Jean Bastié, a francia Földrajzi Társaság elnöke, Maggie Cazal, az Urbanisták Határok Nélkül nevű civil szervezet elnöke, Paulo Lins e Silva, az Ügyvédek Nemzetközi Egyesületének elnöke.

A Mardis Hongrois de Paris azt kéri a köztársasági elnöktől, a miniszterelnöktől és Budapest főpolgármesterétől, hogy rendeljenek el "teljes moratóriumot mindennemű bontásra és építésre az érintett negyedben, és készíttessenek olyan város-rehabilitációs tervet, amely célul tűzi ki a Zsidónegyed néven ismert építészeti és városképi együttes megőrzését és rendbe hozását". Véleményük szerint az UNESCO világörökség részévé nyilvánított terület nemcsak Magyarország, hanem "az egész világ kincse", amelynek megmentéséhez elsősorban "politikai vízióra és akaratra van szükség".

A levélírók példaként említik a párizsi Marais (zsidónegyed) negyed látványos rehabilitációját, amelyhez hasonlóan a régi pesti zsidónegyed is olyan turisztikai lehetőségeket rejt magában, amelyek a fejlesztések kiindulópontjául szolgálhatnának.

Korábban Michel Polge építész-urbanista, az ICOMOS Történeti Városok és Falvak Nemzetközi Bizottságának tagja látogatott 2007. november 5-7-e között Budapestre a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottság Titkárságának és a Fővárosi Önkormányzat meghívására. A párizsi civil szervezet ezért azt is kéri nyílt levelében, hogy Magyarország hozza nyilvánosságra a szakértői jelentést, amelyet az UNESCO a közeljövőben juttat el a magyar illetékeseknek.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár