2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Pécs örökségvédelmét dicsérte az UNESCO főigazgatója

2007. november 11. 14:30

Elismerően szólt Pécsnek a világörökségi helyszínek és más műemlékek megőrzéséért tett erőfeszítéseiről az UNESCO japán főigazgatója.

Macuura Koicsiro elmondta, hogy jó benyomásokat szerezett mindabból, amit Pécsett látott. A város sokat tett és tesz azért, hogy kétezer éves történelmi örökségét megóvja és bemutathatóvá tegye a jelen, s az utókor számára - fogalmazott az ENSZ nevelésügyi, tudományos és kulturális szervezetének vezetője városi sétáját követő sajtótájékoztatóján.

A főigazgatót, aki a Tudomány Világfórumára (World Science Forum - WSF) érkezett Magyarországra, a városvezetők hívták meg Pécsre, fontosnak ítélték ugyanis, hogy az egész világon hírét vigye a baranyai megyeszékhely 2010-es Európa Kulturális Fővárosa (EKF) programjának.

"Nem csodálkozom, hogy Pécset választották 2010-re Európa egyik kulturális fővárosának. Az itt élők megértették, értékeik nemcsak a maguk, hanem az egész világ értékei és fontosnak tartották, hogy azokat mindenki számára látogathatóvá tegyék" - fogalmazott Macuura Koicsiro. Az UNESCO főigazgatója arra kérte a város vezetőit, legyenek körültekintőek az EKF-program előkészítése folyamán, és a jövőben is vegyék figyelembe a meglévő kulturális értékek, épületek, tájak védelmének szempontjait.

Macuura Koicsiro szólt arról, hogy a Dunántúl legnagyobb városában tett látogatása során a világörökségi helyszínek mellett felkereste a Zsolnay Múzeumot és a Csontváry Múzeumot is. Megjegyezte, hogy Csontváry Kosztka Tivadar festészete mély benyomást tett rá, és sajnálatát fejezte ki, hogy az ENSZ-szervezetnek nincs képe a neves magyar festőtől.

Pécs hét évvel ezelőtt, hatodik magyarországi helyszínként került fel az UNESCO Világörökség-listájára. A diplomát Pécsnek ítélő Világörökség Bizottság úgy értékelte, hogy a 4. századi ókeresztény kápolnák, a temető, s annak festett sírkamrái kivételes és egyedülálló bizonyítékai egy különleges történelmi folytonosságnak, amely átfogja és összeköti a Római Birodalom 4. századi hanyatlásától a Frank Birodalom 7. századi hódításáig terjedő időszakot.

Az ókeresztény emlékhelyek vonzerejének növelésére a város megépítette a Cella Septichora Látogató Központot. A másfél milliárd forintos beruházás eredményeként idén márciusban átadott létesítmény összefogja a világörökségi műemlékegyüttest és a turistáknak az eddiginél jobb lehetőséget nyújt azok megismerésére.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár