Checkpoint Charlie asszonya leszámol a nosztalgiával
2007. október 4. 10:00
Tizenhét évvel a német egység helyreállítása után egy újabb film rázta meg Németországot, rávilágítva az egykori NDK könyörtelen diktatúrájára.
Korábban
A ma már örök mementóként szolgáló határátkelő számos drámai eset szemtanúja volt. Így Jutta Gallusé is - a filmben Sara Binderé -, aki egy sikertelen szökési kísérlet után két évet töltött az egykori NDK egyik leghírhedtebb női börtönében, majd a kommunista hatóságok nyugatra toloncolták őt, elszakítva két, vele szökni próbált, akkor még kiskorú lányától, a filmben Silvyától és Sabinétól, a valóságban Claudiától és Beatétól. 1984-től Jutta Gallus - azaz Sara Binder - szinte minden nap tüntetett a Checkpoint Charlie-nál, nyakában egy hatalmas táblával, s rajta a felirattal: "Adjátok vissza gyermekeimet!"
Az édesanya - akit a filmben Veronica Ferres testesít meg - nem hagyja eltántorítani magát, nem riad vissza a hasztalan próbálkozásoktól, a bonni belnémet kapcsolatok minisztériumának tehetetlenségétől, s nem tántorodik meg az egykori keletnémet állambiztonsági minisztérium, a hírhedt Stasi merényletkísérletei nyomán sem. Közben a lányokat az NDK-hatóságok gyámság alá helyezik, a lelki terror alól őket sem kímélik, s a végén még attól sem riadnak vissza, hogy a gyermekeknek édesanyjuk halálát hazudják.
A történet ezzel valójában véget ér. Az igazi főszereplők, Jutta Gallus és két immár felnőtt lánya, Beate és Claudia ma boldogan él Németország nyugati felében. Az elmúlt napokban számos interjúban emlékeztek vissza az akkori eseményekre, hangoztatva, hogy a demokráciáért, a szabadságért akár újra kezdenék az egészet. A film valóban rendkívül megrázó, s egyáltalán nem véletlen, hogy az ARD az újraegyesítés évfordulója előtt készítette, illetve vetítette azt. S nem véletlen az sem, hogy a két este csaknem 18 millióan ültek a televízió előtt, a mozik pedig hosszú időn keresztül minden bizonnyal telt házra számíthatnak.
Még akkor is, ha Jutta Gallus esete egy volt a több ezer hasonló eset közül. A kommunista hatóságok diktatúrája következtében több ezer család szakadt szét, mintegy 90 ezren próbáltak menekülni, s ezreket öltek meg. A film azonban igazából most - tizenhét évvel később - döbbentette rá az embereket, hogy milyen is volt az akkori kommunista diktatúra. Jobban mondva két évvel ezelőtt kezdték "kapizsgálni" először, amikor Florian Henckel von Donnersmarck elkészítette a "A mások élete" (Das Leben der Anderen) című, Oscar-díjat is nyert filmjét.
Addig inkább csak komikus történetek születtek a filmvásznon az NDK-ról, mint például a Good Bye, Lenin című film. "A Checkpoint Charlie asszonya" azonban még a Stasi-tiszt meghasonulását bemutató Donnersmarck-drámánál is emberközelibb módon leplezte le az akkor történteket. Az ARD filmje hatalmas vitát indított el Németországban. Politikusok, történészek, társadalomtudósok egymás után döbbennek rá arra, hogy igazából hátra van még a múlt feldolgozása. S több ilyen film - és hasonló kísérlet - szükséges ahhoz, hogy az egykori NDK-hoz tartozó tartományok lakói közül is mind kevesebben "sírják vissza" az 1990 előtti, kommunista rendszert.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.