2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Magyar emlékművet kaptak a Gulág áldozatai

2007. szeptember 18. 08:00

A komiföldi Vorkutában emlékművet avattak a Gulág táboraiban elpusztult magyar katonai és polgári áldozatok, és a büntető táborok minden áldozata emlékére.

Holló altábornagy a helyszínről telefonon elmondta: műszaki átadásra készültek, de a helyiek katonai pompával igazi ünnepet rendeztek a mintegy 3 méter magas, fémből készült kereszt s a mellette az áldozatok nevével felállított két gránittömb leleplezése alkalmából. Megjelent a város egész vezetése, a régió vezetésének képviselője, és számos magánember is. Az emlékművet két ortodox pap szentelte fel.

A magyar küldöttség a helyszínen igyekezett kideríteni a magyar áldozatok nevét is: az eddigi ismeretek szerint mintegy 500-600 magyar katona és civil vesztette életét Vorkutában, az Inta és a Recsnoj táborban, s közülük egyelőre mintegy száznak a nevét ismerik. A kutatómunkára azonban nem sok idő maradt, mivel Vorkutába ma is csak egy héten egyszer lehet eljutni repülővel Sziktivkarból, Komiföld fővárosából, s ugyanaz a gép indul másnap vissza.

A helybeliek a vendégeknek megmutatták a környéket, s erről a tábornok elmondta: mocsaras vidék, ahol csak tundra van, lakott település nincs, csak nagyon sok temető. A városban egyébként ma is sokan élnek azok közül, akik szabadulásuk után itt telepedtek le. Vorkuta Moszkvától mintegy 1800 kilométerre észak-keletre, a sarkkör közelében van, a hosszú, sötét tél idején nem ritka a mínusz 50, nyáron a plusz 30 Celsius-fok, és nyáron moszkitók nehezítik az emberek életét.

Vorkuta körül valaha 12 bányából hozták fel a szenet a számos országból és a Szovjetunió egész területéről foglyok, akiket a Gulág - a betűszó az akkori KGB büntető- és munkatáboraival foglalkozó igazgatósága nevének a rövidítése - táboraiban tartottak. A vorkutai táborok foglyai azzal írták be magukat a történelembe, hogy röviddel Sztálin halála után sztrájkba léptek, követelve ítéleteik felülvizsgálatát. A hatalom sokáig tanácstalan volt, s bár egy idő után fegyverrel leverték a lázadást, nem sokkal később kezdetét vette a táborok felszámolása is.

Oroszországban a magyar kegyeleti munka egy 1997-ben megkötött kormányközi egyezmény alapján folyik, s a vorkutai emlékmű felállításáról a magyar-orosz kormányközi vegyes bizottság döntött. Holló altábornagy vendéglátója, a Vojennij Memorial - Katonai Emlékmű - szervezet képviselője az MTI kérdésére elmondta: számos ország katonai és polgári áldozatainak állítottak már emlékművet Oroszország területén, de messze a legtöbb - 373 - a magyar áldozatok emlékét őrzi.

(Múlt-kor/MTI-Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár