Nofertitiért küzd Egyiptom
2007. május 15. 10:00
Egyiptom egy hónappal ezelőtt kérte kölcsön Németországtól Nofertiti büsztjét, hogy ha az nem is térhet haza véglegesen, egy ideiglenes kiállításon végre a Nílus mentén is bemutathassák.
Korábban
A német döntés felháborította Zahi Hawasst, az Egyiptomi Régiségek Főtanácsának vezetőjét, aki a sajtónak az ügy kapcsán elmondta, hogy `ha a berliniek nem változtatnak a döntésen, újult erővel harcolunk a szobor végleges hazatéréséért, és nem rendezünk több vándorkiállítást az országban`. Az ügy kapcsán a főrégész a világ összes múzeumát felszólította a törvénytelenül elvitt egyiptomi kincsek visszaadására.
Hawass ugyanis azt tervezi, hogy mire az új egyiptomi múzeum 2012-ben megnyitja kapuit, az összes korábban elvitt műkincset visszaszerzik, és azok ott lesznek láthatók. Hawass korábban az UNESCO segítségét kérte a lopott tárgyak visszaszerzésében, ám a küzdelem egyelőre lehetetlen vállalkozásnak tűnik.
A probléma persze igen szerteágazó, hiszen az elmúlt évszázadok során több ezer régiséget vittek el az országból, amelyek közül többet elloptak, míg másokat az ásató régészek vittek haza. A legtöbb értékes kincs a világ legnagyobb múzeumaiba került. A Hawass által visszakövetelt kincsek listájának tetején Nofertiti Berlinben kiállított büsztje és a British Múzeumban látható Rosette-i kő áll. A főrégész szerint a berlini múzeum akciójával bebizonyította, hogy a büszt lopott tárgy.
Dietrich Wildung, a berlini Egyiptomi Múzeum vezetője szerint a német hatóságok régóta állítják, hogy a tárgy túl sérülékeny a szállításhoz. Szerinte "egyiptomi kollégáink jól tudják, hogy Nofertiti két okból nem hagyja el Németországot: először annak állagvédelme, másodszor biztonsági okok miatt". A német illetékesek szerint "Nofertiti nem egy popsztár, aki egyszerűen turnézni indulhat. Egyébként is a múzeum jogos tulajdona: 1920-ban a Borchardt ásatást finanszírozó James Simon adományozta nekik." Hawass azonban a második szemponttal nem ért egyet, szerinte ugyanis semmilyen veszély nem fenyegetné a tárgyat a szállítás során.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban 20:47
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai 19:03
- Batthyány Gyula koncepciós pere 18:05
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34