Tengeralattjárót keresnek Gallipolinál
2006. november 9. 16:00
Az ausztrál és török régészek közösen szeretnék megkeresni azt a tengeralattjárót, amit a török haditengerészet süllyesztett el az 1915-ös hadműveletek kezdetén.
Korábban
Az ausztrál parancsnokság alatt bevetett HMAS AE2 volt az antanthatalmak egyik első tengeralattjárója abban a víz alatti háborúban, amelynek során az angolok szerették volna megszerezni a Márvány-tenger vízi uralmát.
A hajó az ANZAC első csapatainak partraszállásával, 1915. április 25-én érkezett meg a Dardanellákhoz. Az ausztrál személyzet bombákat telepített, kisebb hajóknak biztosított védőkíséretet, és komoly ellenséges tüzeket is kiálltak. Nem sokkal később azonban egy török hadihajó megtorpedózta őket, a találat után pedig a személyzet nem tudta irányítani a hajót, és sikeresen elhagyták a süllyedő tengeralattjárót.
Sokan keresik a tengerek mélyén a rejtélyes tengeralattjárókat: a kutatók például nemrég fontos részlettel gazdagították a híres konföderációs tengeralattjáró, a Hunley 140 évvel ezelőtti titokzatos elsüllyedésének rejtélyét. Beszámoltunk arról is, hogy az egykori szovjet elnök, Mihail Gorbacsov Nobel-békedíjra terjesztette fel az első, tragikus sorsú szovjet nukleáris tengeralattjáró, a K-19-es legénységét.
A legfurcsább eset azonban tavaly áprilisban borzolta a kedélyeket, amikor kiderült: titkosítás alól nemrég feloldott második világháborús dokumentumok, és egy Atlanti-óceáni titokzatos óriás-tengeralattjáró maradványai arra utalhatnak, hogy a japán diplomaták 1944. júniusában békeajánlattal fordultak az amerikai hadvezetéshez.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját tegnap
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén tegnap
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? tegnap
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... tegnap
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme tegnap
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? tegnap
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók tegnap
- 10 érdekesség a parfümök történetéről tegnap