Útjára indult a Családi Emlékezet Program
2005. június 30. 12:24
A most elindult családfakutató program segítségével mindenki felfedezheti, és felteheti az internetre saját családfáját.
Korábban
A programot a sajtótájékoztatón Magyar Bálint oktatási miniszter mutatta be, majd Szabó Magda mesélt saját oktatási tapasztalatairól és a történelem fontosságáról. Ezután Reisz T. Csaba, a Magyar Országos Levéltár főigazgató-helyettese fejtette ki a családfakutató szoftver sajátosságait és technikai hátterét, illetve Miklós László, a Történelemtanárok Egylete elnöke annak pedagógiai és oktatási hasznáról mesélt.
Ha belépünk, erről a felületről indulhatunk |
Az OM célja a programmal a magyarországi mikrotörténeti ismeretek bővítése, hiszen - ahogy az az általuk kiadott ismertetőben is áll - egész nemzedékek nőttek fel a hagyományok, a családi emlékezet teljes körének ismerete nélkül. Ez az ismeret pedig létfontosságú, hiszen ez az a pont, ahol az adott személy és családja történelme összekapcsolódik az adott térség és ország históriájával, vagyis aki a családtörténeti kutatásokkal fut neki a múltnak, az talán jobban megértheti azokat az eseményeket is, melyek számára egészen addig csak a történelemkönyvekből voltak számára ismertek.
Egy adott személy adatlapja |
A program (amelyet készítői következetesen szoftvernek neveznek, noha leginkább talán adatbázisként működik) egy családtörténet feldolgozására alkalmas internetes felület, melynek üzemeltetését és háttérszervereit az Országos Levéltár biztosítja. Mindenki számára elérhető, és egy szabad regisztráció után szabadon használható (a jelenlegi indulásnál 5000 hely áll a felhasználók rendelkezésére; a 18 éven aluliak tevékenysége csak egy elfogadott és postán visszaküldött nyilatkozat elfogadása után engedélyezett). A belépés után a Panteonban rögtön láthatjuk a nevezetes történelmi családokat, melyek segíthetnek sajátunk felvázolásában. Ha elakadnánk, akkor a Súgóban és a Fórumokban segítséget is kaphatunk.
A programnak - azaz a weboldalnak viszont nem a családfa-készítés és -generálás az erőssége (ami azért egy kicsit furcsa), hanem inkább az az egyedi mapparendszer, melybe mindenki saját képeit, dokumentumait töltheti fel, és melyre 50 MB-ot kínálnak a szervezők. Mindez viszonylag felhasználóbarát, és többszörös ajánlások után - illetve áttervezés után - végül az adatvédelmi biztos is hozzájárult az elindításához.
A családfa munkafelülete |
Persze azért vannak a programnak gyerekbetegségei, és ez inkább talán ahhoz kapcsolódik, hogy valami igazán újat szerettek volna nyújtani azokhoz a családfakészítő-programokhoz képest, melyek akár ingyen is hozzáférhetők az interneten: azok ugyanis nem gyűjtik minden alkalommal a családfákat az adott országok levéltáraiban. Persze azoknál a programoknál mindenesetre jelentős különbség, hogy olyan kliensoldali szoftver is található bennük, mely a családfa elkészítése idején nem igényel állandó internetkapcsolatot. Talán ez lehet a program buktatója is egyben, hiszen a magyarországi internet-penetráció eléggé alacsony, keveseknek van lehetőségük otthoni szélessávon dolgozni - bár mindenképp ez a cél.
Így néz ki a kész családfánk |
E mellett negatívum az is, hogy bárki bármennyi adatot felvihet familiájáról, ám azt nem töltheti le a megszerkesztett formában számítógépére - és itt visszakanyarodunk az internetkapcsolathoz. Várhatóan ezek a kezdeti buktatók a program fejlesztett verziójában kiküszöbölésre kerülnek. Addig is mindenki próbálja meg rekonstruálni családfáját: egy rövid próba után hamar kiderülhet, hogy nem is olyan egyszerű. Ha pedig valaki a meglévő családi dokumentumoknál többet szeretne tudni múltjáról, annak a levéltár segít kutatómunkájukban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- A puszta véletlennek köszönhetően találta fel a Bluetooth technológiát Hedy Lamarr 09:50
- Meghibásodás miatt oldottak ki Kanada felett az amerikai atombombák 09:05
- New York városának legbékésebb éjszakáját eredményezte az 1965-ös áramszünet tegnap
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét tegnap
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy tegnap
- Marseille-ben érte utol a végzet I. Sándor jugoszláv királyt tegnap
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét 2024.11.08.
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen 2024.11.08.