A második világháború eseményeire emlékeztek a hétvégén
2005. április 19. 12:59
A béke megőrzésére irányuló felhívással emlékeztek meg szombaton az észak-németországi Seelow-ban a II. világháború egyik legvéresebb csatájának 60. évfordulójáról. Ezzel párhuzamosan a lengyel államfő és a miniszterelnök szombaton Varsóban megkoszorúzta az ismeretlen katona sírját, megemlékezve mintegy 22 ezer lengyel hadifogoly ítélet nélküli kivégzésének 65. évfordulójáról.
Katyn
Kwasniewski beszédében hangsúlyozta, hogy a katyni bűntett ügyében minden tisztázatlan részletet ki kell deríteni, és Lengyelország elvárja Oroszországtól: a mészárlást ismerje el népirtásnak, mint tette ezt Nürnbergben a nácik által elkövetett háborús bűntettekkel kapcsolatban. Oroszország hivatalos álláspont szerint a katyni tömegmészárlás csupán olyan köztörvényes bűncselekmény, amely elévül. Az orosz katonai ügyészség 2004. szeptember 21-én lezárta az ügyben 14 éve folytatott vizsgálatot, anélkül, hogy bárki ellen vádat emelt volna. A fasizmus és kommunizmus bűntetteit vizsgáló lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete 2004. november 30-án ezért saját vizsgálatot indított a katyni vérengzés ügyében. Az orosz ügyészség azonban - korábbi ígéretei ellenére - nem tette hozzáférhetővé a lengyelek számára az orosz vizsgálat 183 kötetnyi iratanyagát.
Kwasniewski az évfordulón magas lengyel érdemrendekkel tüntetett ki 48 személyt, akik kiemelkedő érdemeket szereztek a katyni bűntett kiderítésében és dokumentálásában. Köztük volt 31 orosz és ukrán állampolgár - történészek, a Memorial társaság tagjai és a kihantolási munkálatok résztvevői.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról 20:28
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57