Henry Cavendish
2010. január 24. 12:00
(1731-1810)
Az 1810. február 24-én elhunyt Henry Cavendish korának legtehetségesebb, de legfurcsább tudósa is volt. Ő állított elő elsőként vegytiszta hidrogént (ahogy ő nevezte, "gyúlékony levegőt"), ő egyesítette azt először oxigénnel és kapott eredményül vizet, s ő határozta meg elsőként nagy pontossággal a Föld tömegét.
A fényűzés világába született 1731. október 10-én, egyik nagyapja a devonshire-i, a másik a kenti herceg volt. Anyja korán meghalt, apja soha nem nősült meg újra. Cavendish a legelőkelőbb iskolákat végezte, de diplomát nem szerzett, inkább utazgatott és kísérletezésekbe kezdett. Anyagi helyzete lehetővé tette, hogy házát hatalmas laboratóriummá alakítsa, ahol nem kellett más tudósokkal együttműködnie. Egyébként is betegesen szerény ember volt, szinte fizikai kínokat érzett, ha másokkal kellett érintkeznie, még házvezetőnőjével is csak levelezett.
A társadalmi érintkezési formák iránt táplált megvetése és titkolózási hajlama miatt kutatási eredményeit még tudós társai is alig ismerték. Legnagyobb bosszúságukra gyakran utalt olyan kísérletek eredményeire, amiket rajta kívül élő ember nem ismert. Ennek folytán korát száz évvel megelőző kísérleteiről száz évig nem is szerzett senki tudomást, csak ekkor dolgozták csak fel hagyatékát, s derült ki, hogy eredményei legtöbbjét azóta valaki már újra felfedezte.
Cavendish rájött (egyebek közt) az energia-megmaradás törvényére, Charles gáztörvényére és az elektromos vezetés alapelveire. Ő vezette be (Ohm előtt) az ellenállás és potenciál fogalmát, és felfedezte a Coulomb-törvényt is, azaz hogy a két elektromos töltés között ható erő fordítottan arányos a köztük lévő távolság négyzetével. Az egyes anyagok vezetőképességét saját testét mérőműszerként használva hasonlította össze: az elektródákat fogva megmérte, hogy az áramütést csak az ujjaiban, avagy csuklójában, sőt könyökéig érzi, feljegyzéseit addig vezette, amíg a fájdalomtól ki nem hullott a toll a kezéből.
Megállapította azt is, hogy megváltozik a vezető töltésbefogadó képessége, ha a környezetét különböző szigetelőanyagokkal töltjük ki - ehhez a felismeréshez két emberöltő multával jutott el Faraday. Sejtette Kelvin felfedezését, hogy az árapálysúrlódás lassítja a Föld forgását. Kémiai kísérletei során vizsgálta az arzén tulajdonságait, kísérleteket végzett széndioxiddal s megelőlegezte a nemesgázok elemcsoportjának felfedezését.
A teljesen magányosan élő Cavendish 78 éves korában, életében először, megbetegedett és 1810. február 24-én meghalt. Emlékére alapította egyik oldalági rokona és vagyonának örököse Cambridge-ben a Cavendish Laboratóriumot, amely 1874 óta számtalan Nobel-díjast adott a világnak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
4. A világgazdaság a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Tizenhatszor annyi követ használtak fel az Asszuáni-gáthoz, mint a Kheopsz-piramishoz
- Saját hatalmát és a Szovjetuniót is elsöpörték Gorbacsov reformjai
- Szaddám Huszein 1991-ben úgy gondolta, megnyerte a történelem első élőben közvetített háborúját
- Gyűlölte a Sebhelyesarcú gúnynevet Al Capone
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- A hadiipari korlátozásokból született az ikonikus olasz robogó, a Vespa
- Heves vitát váltott ki Potsdamban a háborús jóvátételek kérdése
- Keserédes „áldásként” formálta át Izlandot a második világháborús megszállás
- Kereskedelmi viszonyait fenntartva maradt semleges Svájc a második világháborúban
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.