Hitler adótartozásai
2004. december 17. 11:24
Adolf Hitler akkori birodalmi kancellárnak kerek 70 éve, 1934 decemberében 400 000 márka adótartozást engedtek el, s azt követően soha többet nem fizetett jövedelemadót - derítette ki Klaus-Dieter Dubon, Immenstadt nyugalmazott közjegyzője, aki a müncheni állami levéltárban ásta ki Hitler adóügyi aktáit.
Korábban
Dubon feltárta: Hitlert a müncheni adóhivatal 1925 és 1932 között "íróként"
tartotta nyilván. Amikor a későbbi Führer 1925-ben több mint 20 000 birodalmi márkáért luxusautót vásárolt, felfigyelt rá a hivatal, s azt tudakolta, hogy honnan volt rá pénze. Hitler azt állította, hogy kölcsönt vett fel. Bevallott jövedelme 1925 és 1929 között évente 11-19 ezer birodalmi márkát tettek ki.
Ez a helyzet gyökeresen megváltozott miután a könyvesboltokba került Mein Kampf című könyve, s bevételei már 1930-ban kis híján elérték az 50 000 birodalmi márkát, 1932-re pedig csaknem 65 000 márkára nőttek. Hitler erősen feltupírozott reklámkiadásokat próbált leírni adójából, de nem járt sikerrel. Amikor pedig 1933-ban birodalmi kancellárrá nevezték ki, adóhátraléka már meghaladta a 400 000 birodalmi márkát. "Ami ezután történt, az olyan, mint egy intellektuális krimi" - mondta a 71 éves Dubon. A müncheni pénzügyi hatóság nem tudta, mit kezdjen a kancellár adótartozásával. Erre az akkori igazgató, Mirre 1934. december 19-én elrendelte, hogy közjogi méltóságára való tekintettel Hitler nem köteles adózni, ezért adóssága törlendő, és azt is meghagyta, hogy minden ezzel kapcsolatos iratot titkosítani kell.
A dolog pikantériája, hogy 1935-ben Hitler külön is jóváhagyta saját adómentességét. Birodalmi kancellárként Hitler évi jövedelme csaknem 45 000 márkát tett ki. Ezt nagyvonalúan az SS és a rendőrség volt tagjai özvegyeinek támogatására fordította. Könyvéből csak 1933-ban több mint 1,2 millió birodalmi márka bevételre tett szert, ami után kereken 600 000 márka adót kellett volna fizetnie, de nem tette. Dubon emlékeztetett rá: Hitler azt prédikálta a népnek, hogy a közjó fontosabb az egyéni haszonnál, de ő maga ennek éppen ellenkezőleg járt el, s jövedelemadót soha nem fizetett. Egyébként vagyonából nagyvonalúan vásárolt Berchtesgaden környékén 7,2 millió birodalmi márkáért tíz négyzetkilométernyi területet. Azokat a tulajdonosokat pedig, akik nem akarták eladni földjüket, erőszakkal és zsarolással kényszerítették, például úgy, hogy télvíz idején lebontották a tetőt a házukról. Dubon volt közjegyző: "Hitler adóügyi aktája tiszta krimi".
(Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap