Összeállhat VI. Ramszesz szarkofágja
2004. március 23. 09:00
Sokadszor hallatja a hangját Zahi Hawass, az egyiptomi régészeti tanács elnöke hazája műkincseinek érdekében. Ezúttal VI. Ramszesz szarkofágjának rekonstrukciója alkalmával jelentette be: jó néven venné, ha a British Museum visszaszolgáltatná a kőkoporsó Londonban őrzött eredeti arcrészét.
Korábban
Zahi Hawass, az Egyiptomi Régészeti Hatóság új vezetője harcot hirdetett az egykor, Egyiptom területén kiásott és külföldre vitt régészeti leletek azonnali visszaszállításáért.
Ausztrália visszakapta egykori őslakosait
Precedens és egyben gesztus értékű döntést hozott az angol Horniman magánmúzeum: lemondott az aborigineket bemutató gyűjteményéről, és visszaadta Ausztráliának kollekciójának eme részét. A gyűjtemény elsősorban csontokat tartalmaz.
A spanyolok visszaadnák az orosz hadizsákmányt
Egy kereszt visszaadásáról folynak a tárgyalások Spanyolország és Oroszország között. Ha a felek megegyeznek, a templomdísz visszakerülése a II. világháború kísértetein való felülemelkedés szimbóluma lehet.
Az angolok visszakövetelik a lasagnet
A világ legrégibb angol nyelvű szakácskönyvét tanulmányozó kutatók autentikus középkori ételek után kutatva bukkantak az 1390 körül az angol királyi udvar séfei által írt receptre.
Egyiptom visszaköveteli műkincseit - Jövő márciustól kopt kiállítás a Szépművészetiben (Népszabadság)
Sűrűn találkozik Joan Fletcherhez hasonló kutatókkal - provokálom Zahi Hawasst, aki csak legyint. Fél évvel ezelőtt még kettőjük szakmai csörtéjétől volt hangos a szaksajtó, mára azonban lecsillapodtak a kedélyek.
Zahi Hawass |
Egyiptom régészeti értékeinek legfőbb felügyelője vasárnap jelentette be: amerikai pénzügyi segítséggel, 250 kisebb-nagyobb darabból sikerült összeállítani VI. Ramszesz fáraó ripityára tört szarkofágját. Az uralkodó arcmását azonban öntvény-másolattal kellett helyettesíteniük, hiszen a szarkofágnak ez a darabját 1823 óta Londonban őrzik. Az egyiptomi régész ezért azt kéri a British Museumtól, hogy adja vissza a szarkofág hiányzó részletét.
Az i. e. 1156-tól 1145-ig uralkodott fáraó sírját már halála után alig 100 évvel kirabolták - ahogy az általában történni szokott a Királyok Völgyében eltemetett uralkodók nyughelyeivel. VI. Ramszesz esetében ekkor tört darabokra a kőkoporsó is.
Az arc Londonban, a test Egyiptomban - VI. Ramszesz szarkofágja |
"Meg vagyok győződve róla, hogy a British Museum is jól jár, ha visszaküldi az eredeti arcot, hiszen az egyedi emlék itt, az eredeti sírban nyeri el igazán az értékét. A British Museumban semmit sem ér" - mondta Hawass, aki azt is hozzátette: formális követeléssel még nem éltek az angolok felé.
A British Museum nem az egyetlen intézmény, melytől Hawass visszaköveteli Egyiptom egykori kincseit - sőt, már sikerrel is dicsekedhet: tavaly októberben egy amerikai múzeumból Egyiptomba szállítottak egy múmiát, feltehetően az i. e. 1290 körül uralkodott I. Ramszesz porhüvelyét.
VI. Ramszesz szarkofágja eredetileg egy másik kőkoporsóban nyugodott, ám évszzadokkal ezelőtt az is súlyosan megsérült. A fáraó mumfikált holttestét már az ókorban áthelyezték egy másik temetkezési helyre, jelenleg a kairói Egyiptomi Múzeumban látható.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap