Postakocsin a szabadságharc alatt
2012. február 10. 11:13 MTI
Egy postakocsi rakományának történetét meséli el Fehér Béla új regénye, a "történelmi road movie-ként" jellemzett mágikus realista Kossuthkifli.
Korábban
A Magvető Kiadónál megjelent kötetről a szerző elmondta: a regényt négy évig írta, és csak többszöri nekifutásra sikerült befejeznie. "Főleg a nyelvezetét kellett felépítenem, mert tudtam, ezt a könyvet nem lehet korabeli, archaikus nyelven megírni" - fogalmazott Fehér Béla, aki végül ezt az archaikus nyelvet "mai nyelvtani szerkezetekkel" vegyítette, ugyanakkor megpróbált sokszínűen, játékosan élni a magyar nyelvben rejlő lehetőségekkel. "Ettől különös, meleg hangulatú szöveg született" - jegyezte meg a szerző.
A cselekmény 1849 májusában játszódik. Mint a szerző kiemelte, bár a szabadságharc végkifejlete előtt járunk, nem történelmi regényről van szó. Az események középpontjában a forrongó országot átszelő utazás áll, egy társaság egy szolgálaton kívüli postakocsin próbál egy szállítmányt Pozsonyból Debrecenbe juttatni, azonban egy nap késéssel egy gyászhintó veszi őket üldözőbe. "Hazafias kalandregény, amúgy pedig Jókai paródiába oltott romantika-parafrázis" - határozta meg Fehér Béla a regény műfaját.
Arra a kérdésre, hogy a könyv párhuzamot von-e a mai kor és a 19. század között, az író azt mondta, nem akart "áthallásos regényt, parabolát" írni.
"Arról akartam mesélni, milyen a magyar ember, bármennyire patetikusan is hangzik ez. Az emberi jellem nem változott az évszázadok alatt és a sorskérdések is mutatnak némi párhuzamot. A kártyára szokták mondani, hogy játék közben megmutatkozik az ember igazi személyisége. Szerintem ez az olyan kiélezett helyzetekre is igaz, mint a háború" - tette hozzá Fehér Béla.
Az író arról is mesélt, hogy a kort egy igen kiterjedt besúgó hálózat jellemezte, valamint a maihoz hasonló politikai megosztottság. "Kossuthot legalább annyian támadták, mint ahányan a táborában voltak" - jegyezte meg a szerző, aki néha úgy érzi, az "élet utolérte a könyvet". A Kossuthkifli bemutatóját február 14-én tartják a budapesti Nyitott Műhelyben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap