Virtuális térben tanulmányozzák az egyiptomi leleteket
2007. július 11. 13:00
A kutatók 2005 óta a világ bármelyik pontjáról elérhetik azt a virtuális Gízai Archívumot, amelyben a világ egyik leghíresebb régészeti lelőhelyének interaktív gyűjteményét állították össze.
Korábban
A Gízai Archívum projektet a bostoni Képzőművészeti Múzeum (MFA) 2005 januárjában azzal a céllal hozta létre, hogy ott az interneten elraktározva katalogizálják a nekropolisznál végzett régészeti tevékenységeket, a Múzeum és a Harvard Egyetem által közösen finanszírozott 20. századi nagy ásatásoktól egészen a legutóbbi szenzációkig.
Az Andrew W. Mellon Alapítvány által finanszírozott, 1,6 millió dollárból és több száz önkéntes adományából készült weboldal lehetővé teszi a kutatók számára a műemlékek és leletek tanulmányozását, és a bostoni Képzőművészeti Múzeum nemrég hivatalos szerződéseket kötött több más múzeummal és egyetemmel a gízai leletek rendelkezésre bocsátásáról az archívum számára.
A bostoni Képzőművészeti Múzeum azóta játszik vezető szerepet az egyiptológia területén, mióta Geirge A. Reisner, a múzeum régésze, 1902 és 1947 között ásatásokat folytatott Gíza területén. Reisner, aki a Harvardon is dolgozott, több ezer leletet tárt fel a használati tárgyaktól a művészi mesterművekig, és egy hatalmas gyűjteményt hozott létre. Ennek eredményeképp az Óbirodalomból származó leletekből Kairó után a bostoni Képzőművészeti Múzeum rendelkezik a második legnagyobb gyűjteménnyel.
Az online archívum segítségével vált megvizsgálhatóvá például egy korábban még nem dokumentált temető, ahová alacsonyabb rendűeket temettek; ez pedig megváltoztathatja a kutatók elképzelését a Nagy Piramis építése előtti Gíza korai történetéről. A weboldal anyagai között olyan faragott kőtáblák is találhatók, amelyekről eddig azt hitték, hogy csak nagyon kevés maradt fenn belőlük, és amelyek tanulmányozása módosíthatja a keletkezésük időpontjáról vallott véleményt. Egy európai múzeumban látható, a sír lakóját ábrázoló mészkő domborműről pedig eddig azt hitték, hogy egy bizonyos sírból származik. De az 1946-os expedíció egyik tagja által lerajzolt, és online hozzáférhető vázlat ugyanazt a domborművet mutatja az eredeti helyén, de egy másik sírban mintegy 1000 méterrel távolabb. |
Eddig több ezer oldalnyi szöveget és több mint 2000 fényképnegatívot digitalizáltak, emellett mintegy 10000 térképet és alaprajzot szkenneltek be, amelyeket a légi és műholdas felvételekkel együtt tettek online elérhetővé. A weboldal mindezek alapján egy 360 fokos interaktív látképet is kínál.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Hét borzongató horrorfilm, amit valós események ihlettek tegnap
- Egy idős hölgy látomása miatt helyezték át Sztálin holttestét tegnap
- Párhuzamosan játszott filmekben és a medencében is Bud Spencer tegnap
- A természetközeliség és az elegancia találkozott a Festeticsek balatoni birtokain tegnap
- Furcsa módon eltemetett „vámpírgyermek” sírjára bukkantak Visegrádon tegnap
- A kelták szerint szellemek és boszorkányok látogatnak a mi világunkba Halloween éjszakáján tegnap
- Egy bálteremben alakították ki Budapest első moziját tegnap
- Ellenezte a hadüzenetet, mégis Tisza Istvánt kiáltották ki az első világháború felelősének tegnap